Menu

Facebook vs. VK: Kdo je lepší?

Autor Darja Čigrinová Darja Čigrinová

Steve Jobs jednou řekl: „Dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou.“ A měl pravdu – vymyslet a vyrobit dobrý produkt je určitě těžké, ale zkopírovat a vylepšit ho je ještě těžší. Dnes se podíváme na nejznámější „plagiát“ mezi sociálními sítěmi – vk.ru, tedy sociální síť VKontakte.

Sociální síť VKontakte nebo už jen VK je nejznámější sociální síť na ruském internetu. VK vymyslel Pavel Durov v roce 2006 a hned ze začátku jako by z oka vypadla sociální síti Facebook.com, která tehdy nabírala na popularitě. Osobní profil, fotoalba, události, přátelé. Dokonce i základní barvy vytvářely pocit, že jste spíše na Facebooku než na úplně jiné sociální síti.

Proč se VK stala tak úspěšnou sociální sítí?

  • Facebook nepodporoval ruský jazyk.
  • V Rusku neexistovalo centralizované spojení mezi větší skupinou uživatelů (mimo ICQ a různá fóra).
  • Administrace VKontakte neřešila autorská práva (viz dále).

V současné době má VK 380 milionů uživatelů s návštěvností více než 80 milionů uživatelů denně.


Sociální sít VK je využívána především v Rusku (donedávna byla jednou z nejnavštěvovanějších také na Ukrajině, ale z politických důvodu je tam od letošního roku blokována). To však neznamená, že ji mohou využívat jenom Rusové, sociální síť má více než 80 jazykových mutací a je zpřístupněna i v českém jazyce.

Postupem času se rozdíly mezi VK a Facebook zvětšily, a tak v současné době málokdo řekne, že je VK kopií Facebooku – teď jsou to už dvě zásadně odlišné sociální sítě.

Proč je VK v Rusku tak populární?

Intuitivní rozhraní

Facebook průběžně něco inovuje a mění od hlavní stránky až po nastavení. V tomto ohledu VK je mnohem jednodušší a přehlednější – veškeré potřebné věci pro uživatele se nachází na jedné straně, mají jednoduché názvy, a návody a design se už nezměnili dobrých par let. Facebook provádí hodně změn také kvůli nátlaku různých politických norem a pravidel, které zpřísňují bezpečnostní požadavky na systém a obsah.

Hudba a video

VKontakte disponuje obrovským uložištěm a dlouhodobě zde frčelo a frčí nelegální nahrávání nejrůznějšího obsahu – hudbu, seriály, audioknihy, filmy můžete přímo v platformě přehrávat, sdílet, stahovat, a to vše zdarma. V posledních letech se sice algoritmus pro nahrávání multimediálního obsahu zpřísňuje, ale můžete ho poměrně snadno obejít například odstraněním ID3 tagů (nesoucích data o stopě) a přidáním nesouvisejících znaků do názvu souboru. V současné době je kvůli sankcím a dalším politickým událostem některý mediální obsah možné přehrát pouze na území Ruska a SNS (Společenství nezávislých států), ale i tak lze tyto věci obejít pomocí VPN klientů vyměňujících reálnou IP adresu počítače za jinou, která může ze zablokované země pocházet.

Ruský jazyk

Facebook je mezinárodní sociální síť s podporou různých jazyků, včetně ruského. Dost významná část obsahu Facebooku je ale stále zaměřená na anglicky mluvící uživatele. Ruské firmy vycházejí z toho, že VK je tuzemská sociální síť a cílí svou reklamu a sbírají klientskou základnu raději ve VK.

Kdo je lepší? Facebook nebo VK ?

Zhodnotila jsem výhody a nevýhody obou sociálních sítí a podíváme se společně na to, kdo z porovnání vyjde jako vítěz.

Facebook                                                                             VKontakte

Založen v roce 2004
2 miliardy aktivních uživatelů
Markem Zuckerbergem.
1:0Založen v roce 2006
380 milionů aktivních uživatelů
Pavlem Durovem.
Mezinárodní sociální síť.1:0Populární především v Rusku a v SNS.
Různorodý mediální obsah nejenom z příspěvků uživatelů, ale i záznamů skupin. Jednou z posledních novinek Facebooku je změna algoritmu v zobrazování a hodnocení kvality příspěvku.1:0Kvalita příspěvků není nijak kontrolovaná. Ale je třeba si dávat pozor na to, co sdílíte, protože za propagaci nevhodného obsahu, nebo dotknutí se věřících vám může hrozit trestní stíhání a statisícové pokuty.
Jenom legální obsah v dlouhodobém horizontu. Snaha o čištění nevhodného obsahu.1:0Velké množství pirátských materiálů.
Na mnohé (i mezinárodní weby) je možné se přihlásit přes Facebook.1:0Přes VK je možné se přihlásit jenom na prostoru RUnet.
Facebook si potrpí na bezpečnost a soukromí uživatelů.1:0VKontakte je rájem pro spam a hackery. Každým rokem bývají účty napadány.
Reklamu na Facebooku je možné spustit jenom přes Správce reklamy. Má to ovšem spousty výhod, jako užitečné statistiky apod.1:1Ve VK máte hned několik možnosti reklamy: cílená reklama, reklama na základě domluvy s administrátory určité skupiny anebo cross-posting (vzájemně se reklamujete).
Mobilní aplikace a Messenger.1:0Jenom mobilní aplikace.
Svůj profil si můžete smazat během pár kliknutím, ale co se stává s profilem poté, není jasné.0:0Svůj profil sice můžete smazat, ale během půl roku se do něj můžete zase vrátit.

 

A kdo tedy vyhrává? Za mě určitě bezpečnější a mezinárodní Facebook. VK mu sice dýchá na záda, ale na první místo rozhodně nemá. Pokud Vás zajímají další stránky o RUnetu, můžete se podívat na naše další články: Google vs. Yandex – jak skončí souboj Titánů na ruském trhu? anebo 100 nejlepších online agentur v Rusku.

07.09.2017

Komentáře