Menu

Největší internetové kauzy roku 2021. Zasáhly vás?

Autor Diana Zadáková Diana Zadáková

Jako každý rok přinášíme přehled nejpikantnějších kauz roku 2021, které otřásly internetem. Letošní ročník byl obzvlášť štědrý. No, posuďte sami!

Než se vrhneme do internetových kauz tohoto roku, připomeňte si největší kauzy roku 2020

Překvapilo mě, jak nabitý letošní rok byl. Nepovedené očkovací kampaně, instagramové rekordy, sportovní aféry, nepovedené kauzy influencerů i politiků.

Jaké největší kauzy a bizáry letos zasáhly (český) internet? Tyhle by vám neměly uniknout (a nejspíš ani neunikly).

#1 Očkovací kampaň Šulcová & Gulab aneb Vládní tiktokový fail za půl milionu

Kampaň na podporu očkování zvedla mnohým tep, jelikož byla vysoce zpolitizovaná a medializovaná. Byla ale prvotní idea opravdu špatná?

Do velké očkovací kampaně se zapojili dva influenceři – Anna Šulcová a Jakub Gulab. Ti vytvořili videa zdarma, měla se však propagovat za částku půl milionu z rozpočtu vlády. Propagaci měla zprostředkovat firma Medialer, s.r.o., jejímž jednatelem byl právě Gulab.

Bohužel příliš mnoho failů naráz.

 • Kampaň neměla na platformě TikTok co dělat. Jedná se o sociální síť, na které jsou nejaktivnější děti a mladiství. Špatná cílová skupina – dětí se očkování v danou chvíli opravdu netýkalo.
 • Zbytečné vynakládání půl milionu na nákup reklamního prostoru. Influenceři mají téměř milionový dosah na Instagramu.
 • Načasování – stát nebyl schopen dodat vakcíny ani pro rizikové skupiny.

Podívejte se na video, jak se ke kauze vyjádřili influenceři.

#2 Obří loď Ever Given zablokovala Suezský průplav a strhla vlnu meme vtipů

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď zablokovala Suezský průplav. Příď lodi Ever Given se dotýkala východní stěny kanálu a záď stěny západní. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech. Do té doby blokovala provoz v obou směrech.

Extrémní situace sice zkomplikovala dodávky zboží do celého světa, ale internet se (jak jinak než skvěle) bavil. Ever Given zablokovala nejen průplav, ale i přední příčky magazínů! Ups, tohle se, pane kapitáne, nepovedlo.

#3 Sčítání lidu v ČR odstartovalo ostudou

Český statistický úřad s velkou slávou spustil elektronické sčítání lidu. Krátce nato ale systémy odstavil kvůli technické závadě. Bude tenhle stát někdy digitální?

Elektronický sčítací formulář byl zhruba 10 hodin nedostupný. Další potíže nastaly po opětovném spuštění kvůli enormnímu zatížení systému. Kdo by čekal velké zatížení, že? Stát asi ne… Proč také – vždyť se mohlo přihlásit „jen“ okolo 10 milionů lidí. 🙂

#4 Kúdela rasisticky urazil protihráče, dostal stopku na 10 utkání v soutěžích UEFA

Zápas Evropské ligy mezi Rangers FC a Slavií měl ostrý průběh a ještě drsnější dohru. Finský záložník tmavé pleti Kamara obvinil slávistického hráče Kúdelu z rasismu. Dle všeho Kúdela do Glenova ouška v závěru druhé půle zašeptal: „You´re fuc**** guy!“ Odveta na sebe nenechala čekat. Po skončení zápasu byl Kúdela napaden pěstmi a zmlácen. Hráče tmavé pleti údajně nazval „opicí“.

Komise UEFA stála na straně hráče z Rangers a zamítla odvolání Kúdely proti trestu za rasismus. Nikdo jiný údajný útok neslyšel, i tak český bek vyfasoval desetizápasový trest.

#5 Primark otevřel obchod v Praze, fronta se táhla až ke koni

Před 40 lety se stála fronta na banány, letos na věci z Primarku. Říká se ale, že kdo si počká, ten se dočká. Zákazníci nově otevřené pobočky Primarku v Praze přitom museli mít velkou trpělivost. Zástup horlivců se táhl přes celý Václavák. Hasiči čekající lidi dokonce kropili vodou, aby je ve vedru osvěžili.

Proč ve 30stupňových vedrech jezdit k vodě, když je můžete strávit v rozpáleném centru? To dá rozum…

#6 Ronaldo – Coca-Cola 0:1

„Pijte vodu!“ zahlásal Ronaldo na tiskové konferenci krátce poté, co ze stolu odsunul dvě lahve Coca-Coly, oficiálního sponzora turnaje fotbalového mistrovství Evropy. Následně začal rozčarovaně mávat lahví obyčejné vody.

Tržní hodnota nápojového giganta vzápětí klesla o čtyři miliardy dolarů. Cristiano Ronaldo je bez pochyby skvělý fotbalista, ale trhem ještě zahýbat nedokáže. Shodou okolností bylo pondělí 14. června prvním dnem, kdy se akcie Coca-Coly na Wall Streetu obchodovaly bez nároku na dividendu neboli podíl na zisku společnosti. Akcie v první den obchodování bez nároku na dividendu zpravidla oslabí, a to právě o výši dividendy.

Nápojový gigant reagoval velmi smířlivě. V oficiálním prohlášení uvedl, že každý má jiné chutě a potřeby a může si pít, co chce“.

Tenhle match Coca-Cola vyhrála. Promiň, Ronaldo…

#7 Lionel Messi si připsal triumf na Instagramu

Fotbalista Lionel Messi si připsal další vítězství. Jeho fotka s trofejí Copa América se stala nejúspěšnější (nejlajkovanější) sportovní fotkou v historii Instagramu. Gratulky!

#8 The Messi Effect 📈 na sociálních sítích

Co se stane, když nejlépe placený fotbalista Lionel Messi přejde do nového týmu? Přinese s sebou i „vlastní“ fanouškovskou základnu. Díky tzv. Messiho efektu se instagramový účet fotbalového klubu Paris Saint-Germain rozrostl o 7 milionů followerů během 5 dní.

#9 Vesmírné přešlapy Kamu

Na Instagramu ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát si posvítíme na svět influencer marketingu. Jedna z nejpopulárnějších food influencerek využila pro svůj post na Instagramu fotobanku a celý recept zkopírovala. Oboje samozřejmě vydávala za své. Tady Kamu trochu přestřelila. Důvěru u řady fanoušků ztratila lusknutím prstů.

Ještě větší zklamání nastalo, když se ukázalo, že ony cukety nejsou jediné „fotobankové“. Mnohé její příznivkyně nyní požadují vrácení peněz, které dopředu daly za Kamilinu kuchařku Vesmír

Na vesmírnou kuchařku vybírala už léta, donedávna ji ale nikdo neviděl. Její nová kniha Jak si uvařit vesMÍR už ale přistála na planetě Zemi. Otázkou je, kolik receptů pochází z její dílny.

#10 Nejoblíbenější příspěvek sportovního týmu na Instagramu patří Manchesteru United

Ronaldo sice nepije colu, ale láme internet. Oznámení Manchesteru United o jeho návratu nasbíralo přes 13 milionů lajků na Instagramu. Příspěvek Manchesteru United se tak stal nejlajkovanějším příspěvkem sportovního týmu na sociální síti.

#11 Angelina Jolie je na Instagramu a drží nový rekord!

Angelina Jolie si založila profil na Instagramu a stala se nejrychlejší uživatelkou v získání prvního milionu sledujících. Za pouhé 3 hodiny získala 2,1 milionu nových followerů, čímž překonala rekord herečky Jennifer Aniston.

První sdílenou Angelininou fotografií byl dopis od dospívající dívky z Afghánistánu.

#12 Cukr, káva, limonáda: Hra na oliheň se stala celosvětovým hitem

Hlavní hrdinové korejského seriálu Netflixu se nechají nalákat do hry, kde mohou během hraní dětských her získat 45,6 miliardy wonů. Má to ale jeden háček, v případě prohry je čeká smrt

Seriál se stal takřka přes noc hitem. Lidé googlí, kolik je 45,6 miliardy wonů v jejich měně. Chytré značky se přidaly ke hře a založily na ní své marketingové kampaně či příspěvky na sociálních sítích.

#13 Zeman v akváriu baví internet

Předseda ODS a politolog Petr Fiala se stal předsedou vlády. Jmenovací ceremonie však měla zvláštní podobu kvůli Zemanovu onemocnění covidem-19. Lidová tvořivost tak na sebe nenechala dlouho čekat. Podívejte se na nejpovedenější meme.

#14 Slavík se změnil na politickou propagaci

Po čtyřleté pauze se vrátil na obrazovky Slavík. Za jeho vzkříšení vděčíme matematiku Karlu Janečkovi, bohužel ne zcela nezištně. Anketa popularity dnes nemá moc co nabídnout.

K čemu Slavík posloužil? Odpověď nám byla naservírována přímo v televizi – k propagaci hlasovacího systému D21. Janečkova metoda má být přelomovým hlasovacím systémem, který na základě udělování kladných a záporných hlasů údajně přináší přesnější výsledky než klasické volební hlasování.

#15 Beta, gama, delta… Spasit nás prý může omikron!

Podle imunologů je mutace koronaviru zvaná omikron spásou. Je sice daleko nakažlivější, ale průběh připomíná „rýmičku“ či nachlazení.

„Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru Karl Lauterbach, který nyní působí jako zdravotnický expert.

#16 Značka Chanel odešla z TikToku, neustála kritiku naštvaných puberťáků

Mladá tiktokerka si koupila adventní kalendář od Chanelu za 700 eur. Těšila se na krásné dárečky a rozhodla se natočit krásné videjko. Jaké nemilé překvapení, když na ni v políčkách čekaly samolepky a řada levných produktů či testerů.

Komunita na TikToku se faux pas hned chytla. Videa, kde tiktokerka otevírá adventní kalendář, se stala hned virálními. Chanel Emily nemilosrdně zablokoval, čímž sám sebe uvařil zaživa.

Komentáře na sociálních sítích zaplavily davy naštvaných lidí z TikToku. Chanel kritiku neustál a svůj profil raději smazal.

@eliseharmon

Worth the hype? Probably not but it is pretty

♬ It’s Beginning to Look a Lot like Christmas – Michael Bublé

#17 Také jste vyhráli fén Dyson?

Usmálo se na vás konečně štěstí a vyhráli jste na Instáči nový fén? Dneska možná už třetí, čtvrtý… Stejně jako vaši kámoši a kolegové.

Je mi líto, že musím být poslem špatných zpráv. Tentokrát se vás někdo snažil pouze okrást.

Bot přidá příspěvek, ve kterém označí devět profilů s tím, že jejich majitelé vyhráli úžasný fén Dyson Supersonic.💣 V popisku vás přesměruje přímo na webové stránky, kde chtějí vyplnit adresu, kam fén můžou poslat. Musíte ale také zadat údaje o své platební kartě. Jelikož jste fén nevyhráli úplně zdarma, ale musíte zaplatit něco okolo padesáti korun…Dole na stránce uvidíte malým písmem napsáno, že zadáním karty si zaplatíte předplatné, které každých 14 dní z účtu strhne necelou tisícovku.

#18 Nové logo pořadu Sado mama (edit: Sama doma)

Tvůrci pořadu České televize pro ženy v domácnosti představili nové logo. Bohužel se grafikům úplně nepovedlo (marketingově ovšem zafungovalo skvěle). Nápis lidé četli jako „SADO MAMA“.

Staré logo už je zpátky. Pořad Sado mama už je zase Sama doma. Českou televizi chválíme za skvělý krizový management. Ráda bych znala statistiky sledovanosti, troufnu si říct, že během „krizového“ období letěla čísla strmě vzhůru.

Byl to nabitý rok, co říkáte? Také vás zmíněné kauzy zasáhly?

Pokud nám nějaká zásadní unikla, budeme rádi, když nám dáte vědět na sociálních sítích nebo pošlete e-mail autorce na zadakova@evisions.cz.

Přejeme klidný a pohodový zbytek roku 2021 a ještě klidnější rok 2022!

__

Zdroje:

 • https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tik-tok-kampan-ockovani-anna-sulcova-jakub-gulab.A210208_090947_domaci_knn
 • https://www.mediar.cz/galerie-reklamy/sulcova-a-gulab-toci-o-ockovani-na-tiktok-v-serii-videi-se-ukazi-blatny-i-prymula/
 • https://www.e15.cz/magazin/lod-ever-given-ktera-blokovala-suez-zvedla-kotvy-na-internetu-se-stihla-stat-i-soucasti-sveta-pana-prstenu-1379101
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zacalo-scitani-lidu-online-dotaznik-ale-nefunguje-148630
 • https://sport.aktualne.cz/fotbal/evropska-liga/kudela-rasisticky-urazil-kamaru-rozhodla-uefa-slavista-dosta/r~3cc9c4cc9d2911eb8335ac1f6b220ee8/
 • https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/primark-vaclavske-namesti-levna-moda-otevreni.A210616_163227_ekonomika_ven
 • https://www.hitc.com/en-gb/2021/06/16/pepsi-advert-resurfaces-as-fans-call-cristiano-ronaldo-a-hypocrite-twitter-reacts/
 • https://everythingbarca.com/2021/07/21/lionel-messi-copa-america-instagram/
 • https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/686935/potetovana-kucharka-kamu-podvod-na-fanousky-obratem-chteji-zpatky-penize.html
 • https://www.goal.com/en-in/news/man-united-cristiano-ronaldo-announcement-most-liked-sports-post-/1t5o3zb6jjpq61ac2yljm0nc4h
 • https://vocal.media/cleats/the-messi-effect
 • https://zena-in.cz/clanek/serial-hra-na-olihen-se-stal-celosvetovym-hitem-lide-googli-kolik-je-45-6-miliard-wonu-v-jejich-mene
 • https://eurozpravy.cz/nazory/komentar-slavik-je-mrtvy-konecne-ale-nasel-svou-identitu-v-propagaci.d4bc135c/
 • https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-omikron-nachlazeni-vedci-studie.A211206_120945_zahranicni_jhr
 • https://heyfomo.cz/chanel-si-smazal-tiktok-kvuli-sikane
 • https://video.aktualne.cz/dvtv/sado-mama-promysleny-marketing-gratuluju-tem-co-za-tim-stali/r~f9a7a860579c11eca824ac1f6b220ee8/
15.12.2021

Komentáře