Menu

Seznam Jalapeňo

(Seznam) Jalapeňo je aktualizace algoritmu českého vyhledávače Seznam.cz, který má zabezpečit lepší kvalitu vyhledávání. Upřednostňuje kvalitní obsah před různými formami webového spamu. Webspam stránky nepřináší žádnou hodnotu nebo relevantní obsah, nejčastěji to jsou stránky plné reklam nebo doorway stránky. Systém umí lépe vyhledat přeoptimalizovaný text (opakování klíčových slov) a penalizovat jej. Stránky, které webspam neobsahují, se tím pádem posouvají ve vyhledávači nahoru. Seznam.cz vypouští aktualizace nazvané Jalapeňo X.0 nepravidelně v intervalu každých 6-12 měsíců.

Vyhledavač Seznam vypustil update Jalapeno (Jalapeňo) na jaře roku 2015. Jeho cílem by boj proti nefér SEO šamanům, kteří porušovali pravidla vyhledavačů a běžně používali praktiky tzv. Black Hat SEO nebo Grey Hat SEO. Mezi takový obsah patřily zejména obsahové farmy, weby agregující pouze PR články, MFA weby, MFM weby či doorway stránky. V dalších vývojových fázích se měl dle svých tvůrců zaměřit zejména na pře-optimalizované texty, nepřirozené zpětné odkazy a nepřirozený odkazový profil.

Laicky je možné říci, že Seznam Jalapeňo je českou odpovědí na updaty Google Panda a Google Penquin.

Dle odhadů ovlivnil Seznam Jalapeňo až 25 % vyhledávaných frází a změnil více než 2 % výsledků na prvních pozicích. Ať již jsou finální čísla jakákoliv, nelze pochybovat o tom, že tento update byl velkým krokem ke zlepšení výsledků vyhledávání Seznamu a výrazně přispěl k zobrazování relevantnějších výsledků vyhledávání.