Menu

Nejstrašidelnější horory, které si na Halloween raději ani nepouštějte!

Autor Ivana Smatanová Ivana Smatanová

Strach bijící se s adrenalinem. Takové pocity ve mně budilo už samotné psaní následujícího článku o hororech. Čím jiným bych vás lépe naladila na halloweenskou atmosféru? Troufáte si na hororový maraton s blízkými nebo pro pobavení? Mám pro vás ten najděsivější výběr, který jsme v kanceláři označili pěti hvězdičkami. Ne/zakryjte si oči, začínáme!

TO (It)

Perfektní předhalloweenské načasování se podařilo režisérovi amerického hororu TO. Tento film se stal již 21. září tohoto roku nejziskovějším v kategorii amerických hororů. 232 milionů dolarů jen v domácích kinech je rekordním úspěchem! Už samotný trailer sesbíral za první den vyhlášení 197 milionů zhlédnutí, čímž sesadil z prvního místa trailer Rychle a zběsile.

Děj se odehrává v malém městečku Derry, ve státě Maine, kde se narodil i spisovatel a autor předlohy Stephen King. Takzvané TO je klaun Pennywise, který místo rozdávání radosti vraždí děti. Tentokrát se rozhodli dětské oběti vzepřít. Pennywise se ve filmu do téhož města vrací každých 27 let. Zajímavé je, že první filmové ztvárnění knihy se odehrálo před 27 lety, ba co víc, Bill Skarsgård (představitel hlavní postavy klauna) se tehdy narodil. Je klaun jen vraždící hračkou nebo představuje člověka s pohnutou minulostí, živícího se našimi největšími strachy?

Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs)

Třetím z filmů ve filmové historii, které si odnesli všech 5 hlavních Oskarů (film, režie, scénář, herec, herečka) je Mlčení jehňátek. Psychologický horor založený na spojení mnoha skutečných prvků je vyladěný do detailu tak, že se nevyhnete husí kůži. Hlavní roli odmítli Jeremy Irons, Robert de Niro i jiní známí herci, až se jí nakonec bravurně zhostil Anthony Hopkins. Zahrál odsouzeného psychiatra Hannibala Lectera tak věrohodně, že i samotná Jodie Foster – druhá hlavní postava, studentka akademie FBI vyšetřující případ vraha Buffalo Billa – se s ním ze strachu odmítala mimo natáčení bavit.

Příběh je založený na pátrání Clarice Starlingové (Jodie Foster) po masovém vrahovi Buffalo Billovi stahující lidi z kůže, při čemž jí pomáhá snad ještě více narušený odsouzenec Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) výměnou za zlepšené vězeňské podmínky. Anthony Hopkins dokonce poslouchal vřískot lidí stahovaných z kůže a herci se účastnili výcviku FBI, aby byl divácký zážitek z filmu ještě reálnější. Pokud jste tuto hororovou klasiku zatím neviděli, nepromeškejte tuto příležitost na Halloween!

Šestý smysl (The Sixth Sense)

Bruce Willis si vydělal díky filmu Šestý smysl 100 milionů amerických dolarů, čímž se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejlépe placený herec své doby. Není se čemu divit, vždyť ve filmu podal vskutku autentický výkon. Pokud nejste zrovna typ, který má v oblibě horory plné krve a vřískání, dejte šanci Šestému smyslu.

Zajímavý příběh se točí okolo dvou hlavních postav, a to špičkového psychologa Malcolma Crowa (Bruce Willis) a jeho osmiletého pacienta Cola Seara. Malcolm se ocitl blízko smrti kvůli incidentu s jeho bývalým pacientem a následně se snaží pomoci malému Colovi pochopit, proč ho navštěvují duchové a jak těmto nepříjemným prožitkům zabránit. Více vám prozradit nechci. Podívejte se na film na Dušičky a zkuste při sledování v pozadí vnímat lidský dech mrtvých duší či červenou barvu během přítomnosti duchů…

Faunův labyrint (El Laberinto del Fauno)

Faunův labyrint je pohádkou, ale ať vás ani nenapadne pustit ji jako večerníček dětem před spaním. Zajímavé je, že se odehrává v minulosti v roce 1944, čímž prolíná fikci se skutečností. Režisér Guillermo del Toro se dokonce vzdal nároku na honorář a dotočení Narnie, aby jeho vysněný horor vznikl. O tom, že se to vyplatilo, svědčí i úspěch v podobě 7 ocenění cenami Goya. Režisér umístil do Faunova labyrintu i vlastní zkušenosti, protože vyrůstal ve válkou postiženém kraji. Dokonce prý jako malý chlapec fauna opravdu viděl.

Děj Faunova labyrintu vás dostane do dob španělského republikánského povstání a podivné rodiny frankistického důstojníka. Ocitnete se v životě dvanáctiletého děvčátka Ofélie, které odchází se svou těhotnou matkou za chladným otčímem. Jakmile se Ofélie setká ve starém labyrintu se záhadným faunem s kozí tváří a tělem pokrytým mechem, začne se šíleným způsobem prolínat svět reality s tímto až nepochopitelně nechutným dětským příběhem o záchraně království. Je to všechno jen dětská představivost nebo nám Faunův labyrint odkrývá tvrdou realitu smrti a života? Pozorně sledujte detaily, pokud chcete odkrýt pravou podstatu této španělské „pohádky“.

V zajetí démonů (The Conjuring)

10leté trýznění rodiny Perronových nadpozemskými bytostmi zachycuje dvouhodinový horor The Conjuring. Zděšení navíc umocňuje fakt, že film je natočený podle skutečné události, které v detailním vyprávění popsali vyšetřovatelé paranormálních jevů Ed a Lorraine Warrenovi. Ti se odeberou na odlehlou farmu, aby pomohli rodině terorizované démonickými silami, a hrůzostrašný příběh může začít.

Jednou z hlavních postav je i panenka Anabelle, která sice v reálném životě nevypadala tak děsivě jako ve filmu, ale testovat její sílu se nevyplatí. 7 let po vyřešení případu z filmu, se ji pokoušel mladý muž v okultním muzeu vyprovokovat. 3 hodiny poté zemřel při nehodě na motorce. A myslíte si, že je náhoda i to, že se ve skutečném domě rodiny Perronových odehráli, ještě předtím, než se do něj tato rodina nastěhovala, dvě sebevraždy, smrt otravou, znásilnění, vražda malého děvčátka, dvě utonutí a kousnutí? Není se čemu divit, že samotný režisér V zajetí démonů do domu nevkročil. Na film se podívejte jen na vlastní nebezpečí!

REC

REC je anglickou zkratkou pro „record“, což znamená „nahrávání“, a výstižnější název bych pro tento netradiční španělský horor sama nevymyslela. Je to jeden z mála filmů, které jsou natočené z pohledu kamery, což sledujícím evokuje ještě osobnější zážitek svírající hrdlo. Mladá televizní reportérka (Manuela Vasco) spolu s kameramanem natáčejí reportáž v požární stanici, když jim zavolá starší žena uvězněna ve vlastním domě. Když dorazí na místo a zaslechnou děsivý výkřik, začne pro ně televizní zpravodajství z noční můry.

Hra o přežití (SAW)

Otevřeš oči… tma… na nic si nevzpomínáš… rozsvítí se světlo… ležíš na špinavé podlaze neznámé koupelny… nohou připoután ke zdi… naproti tobě muž a… mrtvola. Takto začíná tvůj příběh s lidmi, se kterými hraješ Jigsaw (v překladu skládačka), drsnou hru o život. Pokud rádi řešíte hádanky, pokuste se spolu s oběťmi vyřešit i tento příběh plný bizarních zvratů, falešných stop a všudypřítomné nervozity. Na to, že film byl natočený a sestříhaný za 18 dní, přičemž herci podali excelentní výkon bez nácviku, vás tento horor nenechá ani na minutu vydechnout.

Dávám vám na výběr z magických 7 hororů, které jsou jako stvořené pro halloweenský večer. Avšak kdo se bojí, nesmí do lesa. Na který se podíváte vy? A pokud máte tip na nějakou pořádnou hrůzu, nebojte se nám ji doporučit!

30.10.2017

Komentáře