Menu

Webmaster Tools

Google Webmaster Tools

Google Search Console je webová služba společnosti Google, která umožňuje webmasterům kontrolovat stav indexování a optimalizovat viditelnost jejich webových stránek. Do 20. května 2015 se služba jmenovala Google Webmaster Tools.

K čemu se používá nástroj Google Search Console (Google Webmaster Tools)?
Google Webmaster Tools (GWT), nabízený jako bezplatná služba komukoli, kdo vlastní web, je kanálem informací od největšího vyhledávače na světě, který vám poskytuje informace o tom, jak vidí váš web, a pomáhá vám odhalit problémy, které je třeba opravit .

Jak se přihlásit a začít používat Google Search Consoli (Google Webmaster Tools)?
Chcete-li začít používat nástroj, navštivte stránku http://www.google.com/webmasters/tools a přihlaste se pomocí svého Google účtu – nejlépe stejného, jaký používáte pro Google Analytics (GA). Klikněte na „Přidat web“ a následně zadejte URL adresu svého webu. Dále budete muset ověřit, že web patří vám.

Seznam Webmaster Tools

V českém internetovém rybníčku je potřeba nezapomínat na Seznam. V některých segmentech je stále zdrojem nezanedbatelné návštěvnosti. Naučte se proto pracovat také s nástrojem Seznam Webmaster Tools, který funguje na podobném principu jako Google Search Console. Neobsahuje sice zdaleka tolik funkcí, ale může vám pomoci odhalit zásadní problémy s indexací na Seznamu.

Tip: Data ze Seznam Webmaster Tools je možné přehledně vizualizovat do nástroje Google Data Studio. Detailní postup naleznete v článku od Digitálních architektů.

Bing Webmaster Tools

Nástroj Bing Webmaster Tools (BWT) nabízí marketérům a webmasterům v principu podobné možnosti jako Google Search Console (GSC), v dílčích funkcích je ale v několika směrech napřed. BWT rozděluje své služby do tří sekcí, tak si je pojďme představit.

Yandex Webmaster 

Yandex.Webmaster (YW) se v mnohém podobá Google Search Console (původně Google Webmaster Tools/GWT). Obsahuje funkce, které pomáhají webmasterům a majitelům webů kontrolovat status indexu a optimalizovat viditelnost jejich webu v yandexím vyhledávání. Některé funkce (např. odeslání a kontrola sitemapy či generování a kontrola robots.txt) jsou dostupné i v GWT, některé jsou však pouze na Yandexu. Proto je Yandex.Webmaster pro práci SEO specialisty nadmíru užitečným nástrojem. Seznamte se s ním.