Menu

Mobilní SEO

Se stále rostoucím počtem uživatelů mobilních zařízení připojených na internet je mobilní SEO opravdu aktuálním tématem. Mít mobilní, či responzivní web je dnes již téměř povinností každého internetového prodejce. Co si ovšem pod pojmem mobilní SEO vlastně představit?

Co je to mobilní SEO

Mobilní SEO je úzká oblast, která v sobě zahrnuje všechny opatření a postupy, které směřují k lepšímu zviditelnění webu v mobilních výsledcích vyhledávání. Jedná se primárně o principy použitelnosti a o technickou stránku webu pro uživatele, kteří web navštěvují ze svého mobilního zařízení.

Chování uživatelů při vyhledávání na mobilních zařízeních se liší od chování uživatelů, kteří web navštíví na stolním počítači či na notebooku. V případě optimalizace pro mobilní zařízení je i na tento fakt nutno brát jistý zřetel. Někdy bývá k mobilnímu SEO řazena také optimalizace mobilních aplikací.

V čem se liší mobilní SEO a klasické SEO pro stolní počítače a notebooky?

  1. Vyhledávání uživatelů – ne bez důvodu klademe na první místo rozdílný způsob vyhledávání uživatelů, kteří vyhledávají na mobilních zařízeních  a těmi, kteří pro vyhledávání používají klasické stolní počítače nebo notebooky. Souvisí to i s tím, v jaké situaci zrovna vyhledáváme – zda z pohodlí domova či z práce pomocí notebooku, či na cestách přes mobilní telefon. Uživatelé na mobilních zařízení obvykle požadují rychlou pomoc či ne příliš informace. Často také bývají vyhledávány lokální dotazy (kupříkladu kadeřnictví Praha 6). Kombinace lokální a mobilní optimalizace je tedy skvělou volbou.
  2. Obsah webu – každý provozovatel mobilních webů musí mít neustále na paměti, že parametry vyobrazení internetové stránky na mobilních zařízení jsou dost omezené. Je třeba vytvořit kompaktní strukturu textu a obrázků, kterou bude možné na displeji mobilních zařízení bez obtíží zobrazit.
  3. Rychlost načítání – rychlost načítání webu hraje v mobilním SEO klíčovou roli. Jedná se dokonce o parametr, který je důležitější než u klasické optimalizace. Mobilní zařízení mívají často menší výpočetní kapacitu než stolní počítače a notebooky, proto může být zobrazování velkých obrázků a html kódů problematické.
  4. Sitemap – je důležité mít k dispozici mapu stránek speciálně pro mobilní web, kterou by měl uživatel co nejdříve po spuštění mobilní verze dát k dispozici vyhledávacím robotům. Sitemap musí obsahovat jen ty URL adresy, které existují na mobilní verzi.
  5. Meta description – každý meta popisek musí být unikátní a měl by obsahovat 90 až 120 znaků. Delší textové řetězce nebudou při mobilním vyhledávání vůbec zobrazeny.

Kolik stojí mobilní SEO?

Odhadnout předem cenu za mobilní SEO je velmi obtížný úkol. Závisí totiž na mnoha různých faktorech (kupříkladu zda daný web již disponuje mobilní či responzivní verzí, na jaké je daný web úrovni apod.), ceny za tuto službu jsou tudíž velmi individuální.

Mobilní SEO je, stejně jako optimalizace pro vyhledavače, tj. klasické SEO, soustavná činnost, u které je předem velmi náročné odhadnout finální náklady. Nečekejte od nás žádné cenové balíčky za mobilní SEO. Podobné naceňování považujeme za velmi nestandardní a neprofesionální.

Rozdíl mezi mobilním a responzivním webem

Zcela jistě jste se již setkali se dvěma různými… Nedá se říct, který web by byl lepším i proto, že

Mobilní web je speciální verzí klasického webu. Web po vstupu uživatele rozpozná, zda návštěva pochází z mobilního či desktopového zařízení, a automaticky zobrazí příslušnou verzi webu. Hlavními výhodami mobilní verze webu je vysoká rychlost načítání, nižší náročnost provedení, vyšší použitelnost a lepší uživatelské rozhraní pro mobilní zařízení a v neposlední řadě i možnost pro uživatele překliknout se na klasický web. Nevýhodou naopak může být existence dvou verzí webu a s tím související dvě administrace – web je tedy náročnější na údržbu.

Responzivní web, přesněji řečeno responzivní design, je založen na tom, že existuje pouze jedna verze webu pro všechna zařízení a tím i jedna URL. Tato verze se však na každém zařízení zobrazuje trochu jinak – velikost webu se automaticky přizpůsobí velikosti rozlišení displeje cílového zařízení. Hlavní výhodou responzivních webů je již zmíněná jednotná verze stránek a s tím související jednotná verze URL, jednotná analytika a jednotná administrace. Z hlediska SEO je responzivní web vhodnější kvůli lepšímu budování odkazového profilu (získané odkazy se netříští mezi dvě verze webu) či kvůli . Nevýhodou je pak vyšší datová náročnost na načtení webu a složitější realizace.

Proč poptat mobilní SEO právě u nás?

  • jsme specialisté na SEO – máme jedno z největších SEO oddělení v ČR
  • využíváme mnohaleté zkušenosti z desítek projektů všech typů i velikostí
  • mobilní SEO jsme schopni poskytnout pro weby v češtině, angličtině, němčině či slovenštině