Menu

500 nejsilnějších CZ domén: Kdo vévodí českému internetu?

Autor Michal Čížek Michal Čížek

Už jste si někdy lámali hlavu nad tím, které domény jsou v České republice top? Mně to nedalo spát natolik, že jsem se do problematiky ponořil hlouběji a pomocí různých nástrojů sestavil žebříček nejsilnějších českých domén, který doposud v Česku chyběl. Můžete ho využít jako základní rešerší například pro linkbuilding. Tak mrkejte.

Během sestavování toplistu jsem přišel na pár perliček:

 • Google, Seznam, iDnes se potvrdili jako hlavní favorité.
 • Alza je nejsilnější v rámci e-shopů (druhý je Mall.cz), což ale v obecném srovnání stejně stačilo „jen“ na 11. místo.
 • Centrum.cz stále žije a nevede si vůbec špatně (6. místo).
 • V rámci univerzit je nejsilnější Karlovka (Cuni.cz – 9. místo)
 • V první stovce domén má nejmenší počet silných domén (tj. DR 50+ podle Ahrefs) servis24.cz (pouze 87). Naopak například Masarykova univerzita má 5 348 silných referenčních domén.
 • Diskuzní portál emimino.cz skončil na 29. místě, takže – nepodceňovat!

Jak jsem při hodnocení domén postupoval?

Abych měl při sestavování žebříčku k dispozici co nejrelevantnější data, zaměřil jsem se na sběr z více nástrojů. Konkrétně se jednalo o tyto nástroje a jejich metriky:

 • Ahrefs – Ahrefs Rank
 • Majestic – TLD Rank
 • SEMrush – SEMrush Rank
 • SimilarWeb – Traffic Share
 • Alexa – Traffic Rank

Pro doplnění jsem použil i údaje z NetMonitoru, který měří návštěvnost na českých doménách.

Získávání některých dat bylo náročné, proto chci tímto veřejně poděkovat Zdendovi Nešporovi, který mi pomohl se SimilarWebem. Zdarma bylo možné stáhnout pouze 50 domén, což je opravdu málo. Z každého nástroje jsem chtěl totiž vytáhnout minimálně 500 – 1 000 domén. Takže, Zdendo, díky!

Hlavnímu úskalí jsem čelil při vyhodnocování, protože jsem měl výtah z 6 nástrojů a každý s rozdílnou měřící metriku. Každý z nástrojů totiž měří trochu odlišně, což ale není žádné překvapení.  Pro sjednocení jsem proto použil vlastní metriku, říkejme ji třeba Ciza Rank. Seřadil jsem domény podle jednotlivých nástrojů a tzv. sečetl jejich pořadí z jednotlivých nástrojů.

Uvedu příklad pro snazší představu:

Toplist nejsilnějších CZ domén na internetu
Je to laické počítání, žádná raketová věda – čím nižší číslo, tím lepší. Abych ale odstranil „nekvalitní“ weby, vytvořil jsem si pro 100 nejsilnějších webů z každého nástroje nový sloupec, ve kterém jsem si spočítal, kolik mají silných dofollow referenčních domén (měřítko pro mne byly domény podle Ahrefs s minimálním Domain Rankem 50+). Ty jsem pak zvýhodnil při finálním výpočtu koeficientem.

Výpočet Ciza Ranku pomocí počtu silných dofollow referenčních domén

A jak to dopadlo?

Celkový vzorek po odstranění duplicit čítá 2 408 domén a abych vás dlouho nenapínal – na stupních vítězů stojí Google.cz, následovaný iDnes.cz a Seznam.cz. Tabulku prvních 500 naleznete zde. Vybírali jsme pouze české domény, tj. s koncovkou .cz, s českým obsahem a vyřadili jsme také (bohužel) „hambaté“ weby. 😊

Náhled tabulky s výsledky:

Toplist 15 nejsilnějších CZ domén
Na závěr si dovolím říci, že se i při mém svědomitém postupu stále jedná pouze o odhady. Vycházel jsem z nástrojů, které dennodenně používám a kterým věřím.

Finální infografiku najdete tady (anebo při prokliku na náhled).

Pokud byste dychtili po dalších zajímavých informacích a číslech (např. kolik stojí nejdražší doména na světě) anebo po různých seznamech nejlepších celosvětových domén, sesbíral jsem pro vás tipy, které si můžete při dlouhých zimních večerech pročítat.

Zajímavé odkazy:

Články:

15.11.2018

Komentáře