Menu

Co všechno o vás ví internet?

Autor Darja Čigrinová Darja Čigrinová

Ochrana osobních údajů je v posledních měsících hlavním tématem mnoha diskusí. Facebook po úniku údajů ze sociální sítě spustil speciální stránku, která umožňuje zkontrolovat, jestli i vaše informace nemá v rukou Cambridge Analytica. Kromě této stránky ale existuje mnoho dalších zajímavých webových zákoutí, která vám umožňují zjistit, co všechno o vás internet ví.

Záznam Cambridge Analytiky

Pomocí facebookové aplikace obdržela tato agentura data více než 85 milionů uživatelů. Na základě těchto dat sestavila obsáhlou dokumentaci k tomu, aby mohla efektivně zacílit politické kampaně. Začátkem měsíce byl Mark Zuckerberg vyzpovídán před kongresem USA a omluvil se uživatelům za odcizená data. Společnost pak vytvořila stránku, kde si všichni uživatelé mohou zkontrolovat, jestli jejich údaje také nebyly zneužité společností Cambridge Analytica.

Seznam reklamních preferencí

Na základě vašich akcí vytváří Facebook podrobnou mapu preferencí. Tuto informaci může společnost využít k přizpůsobení cílených reklam v rámci sociálních sítí. Například, pokud jste si v poslední době prohlíželi fotky různého oblečení, Facebook k vašim preferencím přidá například „zájem“ šaty nebo tričko. Na této stránce můžete vidět celý seznam vašich zájmů. Skvělou zprávou je to, že pokud se vám některá z preferencí nelíbí, je možné ji odstranit.

Třetí strany

Některé webové stránky, programy a aplikace požadují přístup k vašemu účtu na Facebooku. Celý seznam takových stránek a aplikací je možné zhlédnout zde. Je však dobré myslet na to, že k vašim údajům mohou mít přístup i aplikace, které jste již ze svého zařízení odstranili.

Google ví opravdu všechno

Pokud si nepamatujete, kde jste byli minulý měsíc ve čtvrtek 19., Google vám to rád připomene, a dokonce i ukáže. Internetový gigant si totiž data o pohybu svých uživatelů ukládá do svých map, které můžete vidět na této stránce. Společnost tvrdí, že jsou tato data dostupná jen a pouze vám.

Poznámka pod čarou: Tyto údaje se vám zobrazí jenom v případě, pokud máte zapnutou funkci „Sdílení lokace“.

A nejen ví, ale i ukládá

A vaše data neukládá jen prohlížeč. I Google v rámci vašeho prohlížeče nebo zařízení ukládá vaši historii vyhledávání a zhlédnutých videí na YouTube. Celý přehled toho, co jste v poslední době vyhledávali, je možné zjistit tady. Na této stránce si můžete záznamy upravit a nastavit, jakou informaci o vás může společnost zaznamenávat.

Je možné, že pro někoho nejsou tyto věci nijak šokující novinkou. Nikdy ale není od věci si připomenout, že každý z nás zanechává na internetu množství stop, které mnohdy sdílet nechce. Čas od času proto není špatné si historii promazat. Pokud víte o dalších platformách, které ukládají informace, sdílejte je do komentáře.

 

 

24.05.2018

Komentáře