Menu

Otestujte kolegy: Teambuildingové hry do kanceláře

Autor Iveta Nečesalová Iveta Nečesalová

Máte za úkol vymyslet teambuildingovou aktivitu a hledáte inspiraci, jak udělat pro kolegy den, na který jen tak nezapomenou? Dostali jste ještě o to náročnější zadání, že má teambuilding proběhnout přímo v kanceláři, zoufale brouzdáte po internetu, ale nic vás nenapadá? Nevěste hlavu. Tady je pár vyzkoušených nápadů přímo od nás.

V čem spočívá přidaná hodnota teambuildingu a o čem to celé je?

Lidé tvoří firmu. Bez nich to zkrátka nešlape. Je proto velmi důležité, aby byli co nejsehranější a navzájem se dokázali podržet. Jak tedy hraní her pomůže k lepšímu fungování firmy?

 • Sbližování. Možná si myslíte, že je to klišé, ale nováčci ve firmě mají díky společné aktivitě možnost seznámit se i s lidmi, s kterými v práci nepřijdou tak často do kontaktu. To platí i mezi stávajícími kolegy.
 • Smích léčí. Jedním z cílů společných aktivit je pořádně se zasmát, uvolnit, zkrátka se odpoutat od práce a zažít legraci. Když se to povede, věřte, že z práce půjdete domů nabití pozitivní energií.
 • Zlepšení komunikace v týmu. Během společných aktivit se kolegové mimoděk naučí lepší vzájemné komunikaci, která je pro každou práci naprosto klíčová. Hry prohlubují pocit sounáležitosti a upevňují vztahy mezi kolegy.

Teambuilding venku, nebo v kanceláři?

Teambuildingová setkání mají samozřejmě mnoho podob. Můžete vyjet do přírody, kde si zahrajete sportovní hry, opečete si nějakou tu flákotu masa a domů odjedete s kocovinou. Někdy není na škodu, když zavítáte na motokáry, laser game, escape room, bowling, paintball, dáte si večer videoher, podíváte se na film, vyrazíte na hory nebo do hospody. Anebo můžete jedno odpoledne zůstat v kanceláři a vsadit na hraní her. Jak si psychologické hry v kanceláři rozdělit?

 • Ice break – Ideální hry pro začátek, aby se skupina uvolnila.
 • Zlepšení komunikace – Kolegové si díky těmto hrám uvědomí, jaké vzorce komunikace používají denně v práci a jak působí na ostatní.
 • Řešení konfliktů – Každý je jiný a třenice prostě čas od času vzniknou. Hry v tomto duchu pomohou kolegům k osvojení nových vzorců chování, které jim při konfliktu pomohou.
 • Oživení pozornosti – Pohybové hry, které kolegy proberou z letargie.

Zlatá pravidla, jak vést teambuildingovou hru

U každé hry je potřeba osoba moderátora, tedy toho, kdo hry vybere, připraví, seznámí s průběhem kolegy a dohlíží na ně. Není to úplně jednoduchá role. Moderátor musí vycítit, jestli účastníky hra stále ještě baví, nebo je čas se posunout. Pokud mu skupina začne usínat, musí vědět, jak ji rychle probudit. Především ale musí ctít základní pravidla.

 • Někdy se ve skupině najde osoba, která je velmi stydlivá a nechce některou hru hrát, protože jí např. přijde dětinská. Vezměte to s úsměvem, vysvětlete, že hra je hlavně o legraci, ale nikdy nikoho nenuťte hrát. Možná se přidá později.
 • Nikdy si z nikoho z kolegů nedělejte nevhodné žerty, nikoho neshazujte, nevysmívejte se a zdržte se rýpavých komentářů. Uvědomte si, že ani ti největší extroverti nechtějí být před celou firmou za blbce.
 • Na každou hru se pečlivě připravte, nic nedokáže otrávit tolik, jako nepřipravený moderátor a minuty nekonečného čekání.
 • Silným „egařům“ může vadit slovo „hra“. Jestli takové máte v týmu, použijte slovo „výzva“, „experiment“ nebo „úkol“.
 • Buďte nadšení, pozitivní, motivujte účastníky. Takové chování je vysoce nakažlivé.
 • Na konci každé hry udělejte vyhodnocení. U některých her může vzniknout velmi zajímavá a podnětná diskuze na závěr.

3 vyzkoušené hry do kanceláře pro inspiraci

 

1. Manévry

Tuto hru je dobré zařadit na začátek teambuildingových her. Probere všechny účastníky, kteří se během ní uvolní a zasmějí. Rozestavte v kanceláři židle do kruhu a nechte účastníky, aby se posadili. Připravte si seznam uzavřených otázek, na které se dá odpovědět ano nebo ne. Otázky se mohou týkat čistě práce nebo prozradit něco o soukromí. Např. Kdo má doma psa? Kdo pracoval s programem XY? Jakmile vyslovíte otázku, musí účastníci s kladnou odpovědí splnit nějaký povel. Např. kdo má doma psa, posune se o jedno místo doprava. Kolegové se během chvilky dostanou do svízelné situace, kdy se začnou štosovat jeden na druhého, zvedat při tom jednu ruku nebo nohu.

Cíl: U téhle hry nikdo nezůstane s kamennou tváří. Prolomí se ledy, všichni se zasmějete a něco se o sobě dozvíte. Moderátor může hrát také.

 

2. Filmaři

Rozdělte kolegy do dvou skupin. Jedna skupina dostane za úkol si během krátké porady vymyslet filmovou scénu, kterou předvede druhé skupině. Scéna se odehraje beze slov a to následujícím způsobem. Nejprve přijde na scénu první herec, který krátce předvede svou roli a zkamení. Přichází druhý herec, odehraje svou roli a tak dále, dokud se všichni ve skupině neprostřídají a scéna nebude kompletní. Druhá skupina potom hádá, o co se jedná. Skupiny se potom prohodí.

Cíl: Kolegové si během domlouvání scény procvičí komunikaci. Jako moderátor můžete krásně rozpoznat, kdo přebírá dominantní roli a rozděluje úkoly ostatním. Během scénky si obě skupiny užijí legraci, úkol musí vyřešit společně, a ještě potrénují fantazii.

 

3. Hrozba temnoty

Kolegové utvoří dvojice. Jedna z dvojic půjde za dveře a zbytek týmu zatím vytvoří v kanceláři překážkovou dráhu. Můžete použít cokoliv, co se nachází v kanceláři. Postavte do cesty židle, stůl, tašky, natáhněte provázek. Zavolejte jednoho člověka z dvojice „průvodce“, který si překážkovou dráhu v krátkosti prohlédne. Druhý dostane přes oči šátek. Průvodce pak pouze slovně musí parťáka dostat co nejrychleji přes překážkovou dráhu až do cíle.

Cíl: U této hry se jede na čas. Kolegové budou soutěživí, každá dvojice se bude snažit vyhrát. Zároveň natrénujete komunikaci a posílíte důvěru. Průvodce musí dávat pozor, aby si parťák při cestě k cíli neublížil, ale zároveň hraje o čas. Až se všichni vystřídají, vyhlásíte vítěze a můžete pro nejlepší dvojici připravit odměnu.

 

TIP! Nakonec od nás dostanete tip na knihu, která by neměla chybět v žádné firmě. Beermann Susanne: Hry na semináře a workshopy – 124 kreativních her

 

26.03.2018

Komentáře