Menu

3 spíkři, kteří nakopnou vaši kreativitu

Autor Petra Zeidlerová Petra Zeidlerová

Jupí. Dostali jste kreativní úkol a těšíte se, že se pořádně vyřádíte. Sednete si k tomu a najednou… nic. Vaše kreativní stránka osobnosti zmizela. Spí? Šla na procházku? Prostě tady není. Právě pro tyto případy jsme pro vás našli pár videí, které vaši kreativitu přimějí ke spolupráci.

Elizabeth Gilbert

Pojďte se s námi ponořit do světa speakrů, kteří jsou do morku kostí prosáklí kreativitou. Mezi ně rozhodně patří spisovatelka Elizabeth Gilbert. Že vám to jméno něco říká? No aby ne. Tato žena napsala světový bestseller Jíst, meditovat, milovat. Výborná kniha, vážně stojí za přelouskání. Pozor. Nepleťte si ji s filmem, který byl podle knihy natočený. Možná se vám bude také líbit, ale samotné knize nesahá ani po kotníky.

Tip: Chcete se rozvíjet v online marketingu? Přihlaste se do bezplatného kurzu Digitální garáž od Googlu, který vám přehledně představí svět online marketingu od vyhledávání po sociální sítě.

Ale vraťme se k videu, Elizabeth vám v něm prozradí, jak pohlíží na kreativitu ona sama. Zkoumala staré kultury a zjistila jednu pozoruhodnou věc:

„Ve starověkém Řecku a Římě lidé kupodivu nevěřili, že tvořivost vychází z člověka. Věřili, že tvořivost je posvátný duch. Návštěvník, který přichází k lidem z nějakého vzdáleného a neznámého zdroje ze vzdálených a neznámých důvodů.”

Elizabeth tyto “démony” přirovnává ke skřítkovi Dobbymu z Harryho Pottera. Můžete si ho tak představit. Prý žije ve zdech umělcova ateliéru a občas mu přijde pomoci s jeho dílem. Nikdo ho nevidí.

Tento přístup ke kreativitě umělce do jisté míry chránil, držel mu ego na uzdě. Když bylo jeho dílo úžasné, každý věděl, že mu “duch” velmi pomohl. Když stálo za starou bačkoru, umělec za to prostě nemohl. Tento odstup od slávy i naprostého selhání je pro Elisabeth velmi důležitý. Podívejte se na video:

Délka: 19:28 minut

 

Ken Robinson

Také rozhodně doporučujeme přednášku s Kenem Robinsonem, britským spisovatelem, pedagogem a poradcem ve vzdělávání. Ve videu padne mimo jiné jedna důležitá myšlenka:

„Pokud nejste připraveni chybovat, nikdy nepřijdete s ničím originálním.”

Ken vypozoroval, že děti tuto úžasnou schopnost mají. Nebojí se. Ale my dospěláci jsme na tom hůř, svých chyb se přímo děsíme. Do jisté míry nás to naučil vzdělávací systém… Špatně. Za pět. Pamatujete? Ken tvrdí, že kreativitě odrůstáme. Celá Kenova přednáška je protkaná skvělými vtípky:

Délka: 20:03 minut

 

Yemi Akinyemi Dele

Yemiho možná znáte pod přezdívkou Yemi A.D. Je to známý český choreograf, herec, režisér a také úžasný člověk, který vás v mžiku nakazí svým optimismem. Doslova září. A vám stačí zhlédnutí krátkého videa s ním a budete zářit také. Přesně takovou moc má Yemiho přednáška o generaci Millennials.

Ze začátku se vám bude zdát, že se toto video kreativity vůbec netýká, ale vydržte. Yemi vám nejdříve vysvětlí, kdo to vlastně Millennials jsou, ukáže vám svůj pohled na dnešní svět a někdy okolo 9. minuty přijde na řadu kreativita. Poví vám, že ekvivalentem kreativity je čas. Yemi říká:

„Ve chvíli, kdy nemáte čas, nemůžete být kreativní. Pod tlakem a ve stresu kreativita nepřichází. Abyste mohli být kreativní, musíte si hrát, musíte experimentovat.”

Délka: 12:12 minut

Zatím nic nezabírá? 

Asi potřebujete pořádný odpočinek. Hoďte si nohy na stůl a pusťte si film. Za nás rozhodně doporučujeme Love song s Keirou Knightley, Markem Ruffalem a Adamem Levinem. Stanete se svědky toho, jak mladí umělci natáčí nové album přímo v ulicích New Yorku. Přejeme hezkou podívanou:

Délka: 2:45

Až se pak zase vrhnete na svůj projekt, pusťte si k práci soundtrack z tohoto filmu, dost se vydařil. Tady máte malou ochutnávku:

Délka: 4:26

Znáte ještě nějaká jiná videa, která vám pomohla vytvořit něco originálního? Sem s nimi. I naše kreativita občas spí jako dudek. Třeba ji právě váš tip probere. 

21.09.2017

Komentáře