Menu

Performance 2020 aneb Moonwalk by Warren Knight

Autor Barbora Šumná Barbora Šumná

Jak má vypadat ideální PPC specialista, jaká je budoucnost výkonnostní reklamy, ale i to, jak správně „zatancovat“ moonwalk, to vše jsem se dozvěděla na prvním ročníku konference výkonnostního marketingu Performance 2020.

Můj příjezd na konferenci byl jako již tradičně hektický, protože jsem si málo zmapovala okolí. Naštěstí se mě ujal Petr Jakubec z pořadatelské agentury Acomware a v bezpečí mě dopravil až do Clarionu, kde už se mísili lidé z různých agentur, Seznamu i freelanceři a živě diskutovali o tématech přednášek a workshopů.

3… 2… 1… START!

Je právě 9:00 a na pódium vstupuje vysmátý Honza Mayer, všechny nás vítá a po pár úvodních větách ohlašuje prvního řečníka, Radka Hrachovce, kterého již potřetí slyším mluvit o tom, že investice na zákazníka se začne vyplácet až při jeho 3. objednávce. Takže „3“ je opravdu magické číslo a já to po tomto 3. zopakování už nemám šanci zapomenout. A vy nezapomeňte na to, že když už investujete nemalé finanční prostředky do toho, abyste k sobě uživatele přivedli, nenechte je zmizet. Vychovejte si z nich loajální zákazníky stejně tak, jako si Radek ze mě vychoval věrného posluchače.

První hodina je za námi a na pódium přichází Warren Knight, autor bestselleru Think #Digital First a bývalý tanečník. Zvědavé pohledy publika ho utvrdí v jeho úmyslu nám své pohybové nadání ukázat, ale aby v tom nebyl sám, zve si k sobě moderátora Honzu a učí jej moonwalk.

Po bouřlivém potlesku je Honza konečně propuštěn, ale show teprve začíná. Warrenova přednáška s výstižným názvem „6 trends to grow a brand online“ poukazuje na důležitost příběhu a komunikace se zákazníky. Takže pokud ještě náhodou nemáte firemní facebookový profil, tak to raději rychle napravte, protože „56 procent lidí dnes sleduje své oblíbené značky na sociálních sítích a 31 procent očekává, že s nimi firmy budou přes sociální sítě komunikovat.“

A aby demonstroval své tipy v praxi, odvysílal živě prostřednictvím Facebooku pozdrav pražského publika Londýňanům.

11:00 Coffee break a já si mnu ruce, jak dobře jsem rozuměla první anglické přednášce. Jenže jak už to bývá, pýcha předchází pád. Po přestávce, během které se po občerstvení jen zaprášilo, se všichni nahrneme zpátky do sálu a přichází velké zklamání. Purna Virji z Microsoftu nemohla dorazit osobně, protože právě získala americké občanství, a nějakou dobu teď proto nemůže vycestovat. Naštěstí žijeme v době onlajnové, a tak se přednáška uskutečňuje prostřednictvím Skype callu. Bohužel ani moderní technologie ještě nejsou tak dokonalé, jak bychom chtěli, a úroveň přenosu byla natolik špatná, že i přizvaní překladatelé mají s překladem problém. A co teprve já? Takže alespoň to málo, co jsem zvládla:

  • V roce 2020 bude 30 % webových prohlížečů fungovat bez obrazu.
  • Musíme změnit postupy -> při voice search používáme až 10 klíčových slov
  • Microsoft má cca 5% chybovost v rozpoznání kolem 5 %

A jedeme dál. Na pódiu se objevuje jedna z nejvýznamějších českých tváří PPC reklamy – Markéta Kabátová, která výjimečně nepřednáší o zahraničních trzích, ale o tom, jak temná je budoucnost PPC reklamy a PPC specialistů. Podle Markéty je třeba obávat se vzestupného trendu blokování reklam i nedůvěry lidí v internetovou reklamu.

Pokud chceme uspět, je třeba změnit se z klasického „klikače“ na komplexního markeťáka, strategistu a přinašeče hodnot, což potvrzuje i Větrovka (slovy Honzy Mayera „Beyoncé české PPC scény“) ve své závěrečné přednášce o ideálním PPC specialistovi. A jaký by měl tedy být? Tak v první řadě na prachy (tj. businessově orientovaný) a líný (tj. přemýšlivý), pak pokerový mistr (tj. riskuje a nepanikaří), také dravý jako šelma (tj. proaktivní) a ještě … a ještě … No prostě asi takto:

No, na prachy? To já jsem, takže alespoň něco splňuju. A co vy, našli jste alespoň pár vlastností, kterými disponujete? Pokud ano, pak máme šanci, že v boji s temnými vizemi Markéty budeme umět bojovat a nakonec i vyhrát. A třeba již příští ročník Performance 2020 bude o tom, jak se nám dařilo je zvrátit. Tak vzhůru do boje!

28.06.2017

Komentáře