Menu

7 nástrojů, které vám nedovolí prokrastinovat

Autor Petra Zeidlerová Petra Zeidlerová

Teď si sednete k počítači a doděláte důležitý úkol, do oběda to máte z krku. Jen odpovíte na jeden e-mail, zkontrolujete Facebook, mrknete na Instagram. To už je poledne? Snad ten úkol počká, než se najíte… Znáte to?

Mysleli jste si, že prokrastinace je lenost?

Omyl. Lenost je její ségra bez ambicí. Prokrastinace je mnohem zákeřnější. V podstatě jde o chorobné odkládání úkolů a povinností. Petr Ludwig, který už zhruba 10 let tuto problematiku studuje, ve své knize Konec prokrastinace uvádí, že ji nemůžeme zaměňovat ani za odpočinek. Proč? Když odpočíváte, dočerpáváte energii. U prokrastinace je tomu právě naopak – přicházíte o ni. Podívejte se na úvodní video ke knize:

 

 

Co s tím?

Na tuto otázku už se snažilo odpovědět mnoho moudrých hlav. A to nejrůznějším způsoby – vymýšlely aplikace, doporučovaly kompletní změnu myšlení, napsaly spoustu knih zaměřených na toto téma a podobně. Něco funguje, něco ne. Asi jako se vším. Problém spočívá v tom, že každý z nás je jiný a na každého platí i jiné finty. My jsme se v tomto článku zaměřili na aplikace, které lidstvu pomáhají bojovat s prokrastinací.

 

AppBlock

Facebook, e-mail, Instagram, Twitter… Ti všichni se snaží vás odlákat od práce. Stačí jedno pípnutí. Aplikace AppBlock slibuje, že vás před těmito nástrahami ochrání. V nastaveném čase vám prostě vypne notifikace. Její schopnost využijete i ve svém volnu, žádné pracovní e-maily už vám rodinný výlet nenaruší. Bohužel je k dostání pouze v Google Play.

Cena: zdarma

 

Forest: Stay focused

Forest: Stay focused vás zbaví nutkavého nakukování na Facebook a podobně. Jak? Vždy, když se budete potřebovat soustředit, aplikaci si zapnete. Zasadíte tím strom. Ten vám krásně poroste, ale pouze v případě, že odoláte touze nahlédnout na své sociální sítě. Tím stromek zabijete. Uvadne. Lesy můžete vysázet ve svém počítači i v mobilu. Podívejte se, jak aplikace vypadá:

 

Cena: $1.99

Todoist a Andy.DO

Začít den bez plánu? Nesmysl. Zkuste si každé ráno sepsat, co vše chcete stihnout – dokončit včerejší úkol, odepsat na e-mail… Vypište všechno. Jakou formu si zvolíte, je na vás. Vyznavači klasiky si vystačí jen s tužkou a papírem a ostatním poslouží Todoist nebo Any.DO. Obě aplikace jsou dobře hodnocené.

Cena: zdarma

Toggl

Na Toggl v naší agentuře nedáme dopustit. Jedná se o měřič času, který hlídá, jak dlouho řešíte daný úkol. Jakmile se pustíte do projektu, zapněte si ho. V okamžiku, kdy po vás začne natahovat drápy prokrastinace, Toggl stopněte.

Pokud se od svého počítače vzdálíte na déle než 5 minut a aplikaci zapomenete vypnout, zeptá se vás po příchodu, jestli chcete tento naměřený čas započítat. Na konci dne vám report nemilosrdně ukáže, kolik jste toho ve skutečnosti zvládli. Používání je velmi jednoduché, přesvědčte se v krátkém tutoriálu:

Cena: zdarma

 

Procraster

Procraster dokonale nahradí roli pedantského šéfa. Nejprve si naplánujete, co vše potřebujete udělat a do kdy. Když se následně s projektem zdržíte, Procraster se zeptá, co se děje. Nevíte, kde začít? Nebo snad máte strach ze selhání? Svěřte se se svými obavami a aplikace vám nabídne řešení. Vrátí vás zpět na správnou cestu.

 Cena: $1.99

 

Beat Procrastination

Jediné, co k užívání této aplikace potřebujete, je slušná znalost angličtiny a dostatečně otevřená mysl. Klidný hlas hypnoterapeuta Andrewa Johnsona vás přiměje k tomu, abyste si spojili pocit štěstí a spokojenosti s dokončením vašeho úkolu. Chytré.

Cena: 2,99 €

 

Flowstate

Tak pozor, tady končí veškerá sranda, Flowstate je appka jen pro odvážné. Oceníte ji především tehdy, když hodně píšete a máte nervy ze železa. Proč? Jakmile přestanete na určitou dobu ťukat do klávesnice, text vám začne mizet před očima. Vážně, neděláme si legraci. Podívejte se na video:

Tuto adrenalinovou jízdu si vychutnají pouze “jablíčkáři”, v obchodě Google Play jsme ji nenašli.

Cena: $9.99

 

Chcete přijít prokrastinaci pořádně na kloub?

Nechte si poradit od Petra Ludwiga osobně. Také určitě mrkněte na web Mitvsehotovo. Založil ho Daniel Gamrot, který propaguje techniku s názvem GTD (Getting Things Done). Tu vymyslel americký kouč David Allen a jde v podstatě o populární metody organizace práce. Také projděte kurzy na Naučmese. Jistě tu minimálně jednu přednášku na téma prokrastinace objevíte.

A jak bojujete s odkládáním úkolů vy? Podělte se s námi o své zkušenosti.

04.05.2017

Komentáře