Menu

Nejlepší vánoční reklamy roku 2016

Autor Pavel Bělík Pavel Bělík

Letošní vánoční reklamy nám ukázaly, že někdy méně znamená více, že na dojemný příběh stačí pár slov, a ještě méně minut, že zvířátka prostě fungují, že všechno jednou končí a hlavně, že když děláte věci opravdově a srdcem, dokážete zázraky.

Vybral jsem pro vás čtyři zahraniční a pět českých reklam, které to nejlépe vystihují. A do těch českých jsem si dovolil zařadit i podle mého názoru dva největší reklamní přešlapy letošních Vánoc a to na úplný konec uvedeného seznamu. Tyto TV spoty i spoustu dalších najdete na našem youtube kanálu.

Zahraničních TOP 4 vánočních TV reklam

Zahraniční kousky se i letos velmi povedly a skutečně bylo z čeho vybírat. Snažil jsem se dodržet různorodost a splnit to, co jsem v úvodu slíbil. Užijte si tento výběr nejkrásnějších zahraničních televizních spotů.

1) Dojemné Allegro

Navzdory všem očekáváním se pro mě nejkrásnější vánoční reklama nezrodila v Americe, Anglii nebo romantické Francii. Opravdové klenoty můžeme najít mnohem blíže našemu domovu – v Polsku. To, co na úvod vypadá jako obyčejná reklama se s naprostou jednoduchostí přemění na jeden z nejkrásnějších okamžiků letošních Vánoc. To, k čemu se většina filmů ani nepřiblíží za hodinu a půl, zvládlo polské Allegro ve své vánoční reklamě za tři minuty. Připravit kapesníčky, slzičky přijdou za 3,2,1…

2) Záchranná mise od Marks & Spencer

Paní Clausová vypraví svého manžela, Santu Clause, na cestu. Ano správně, i letos bude Santa roznášet dárky. Ale co když přijde dopis až na poslední chvíli? Žádné strachy, paní Clausová je nejen energická a sebevědomá žena, ale také zkušená pilotka helikoptéry, a proto vyrazí na záchranou misi. No, někdy méně znamená více, ať už jste ale příznivci akčních Vánoc nebo ne, věřím, že růžové boty vás nakonec dojmou.

3) John Lewis vsadil na zvířátka

Co by to bylo za seznam toho nej bez zvířátek? Letos na sebe vzal tuto roli John Lewis. Krásná oddychovka pro pohodové Vánoce. Netlačit příliš na pilu, zasmát se sám sobě, to se v téhle reklamě skvěle podařilo. A mimo jiné dokazuje, že všechno je o hudbě. Všechno. Opravdu. Uvidíte.

4) Celtic FC – šampion se vším všudy

Celtic pravidelně vládne Skotské fotbalové lize, v Lize mistrů letos remizoval na hřišti Manchesteru City. Jeho největší výhrou a pro mě i největším překvapením je však jeho vánoční reklama. Ani fotbal, ani marketing a ani vánoční dárky nejsou jen o rozpočtu. Naopak, pokud hrajete srdcem, dokážete vykouzlit úžasné věci.

Českých TOP 5 vánočních TV reklam

V česku se vysílá spousta krásných vánočních spotů, ale také několik vánočních přešlapů. První tři reklamy hodnotím velmi pozitivně a z různých důvodů se dají zařadit na tu nejvyšší světovou úroveň. Čtvrté a páté místo jsou také „top“, ale ten opačný. Tato dvě místa obsadily reklamy, které považuji za největší omyly letošních Vánoc.

1) Pilsner Urquell

Dívám se dívám a ty spíš, matně se leskne malý kříž, stoupá a klesá tvoje hruď a já si říkám Bůh jen suď, Bůh jen suď. Reklama bezeslov, ale jen zdánlivě, každý si sám totiž zvládne doplnit slova k melodii písně Petra Hapky. V podání Pilsner Urquell sázka na jistotu a již tradičně výborná a hlavně ryze česká reklama. No, je vidět, že jim na tradici opravdu záleží.

2) Klára z Lidlu

Pokud jsem u Pilsner Urquell oceňoval sázku na české Vánoce s tradiční českou melodií, je nejspíš s podivem, že do výběru zařazuji i Kláru z Lidlu, tedy vlastně Santa Claru, tedy Emily Roberts, která složila ódu na nepostradatelnost žen v období Vánoc. Bez našich drahých poloviček by jistě Vánoce byly poloviční, stejně tak jako efekt této reklamy. Nevadí mi, že je video defacto zkrácená verze hudebního klipu (Emily Roberts – #santaclara), dokonce ani to, že jediné české na celé reklamě je její dabing. Jde mi o její konec. Slogan „Vánoce jsou pro všechny, stejně jako Lidl“ hodnotím jako přinejmenším troufalý, možná až rouhačský a hlavně naprosto rozporující se zbytkem reklamy, cílícím na ženy. Tip na slogan pro příští Vánoce: „Spolu to zvládneme, Lidl.“

3) Milka a stroj času

Vánoční televizní reklama od Milky je taková nemastná neslaná. Za to je příjemně sladká! A zároveň skvělá ukázka toho, jak se dělá široce použitelná multinacionální reklama. Všichni jsme si jako malí přáli, aby už přišel ten den, 24. prosinec, a my mohli konečně rozbalovat dárky. Milka nám ukázala, jak na to. Stroj času a rodinné úsilí krásně dokreslují vánoční atmosféru a ukazují, jak něco nesmyslného a malého může být nakonec silné, až dojemné. Kouzlo Vánoc se neskrývá ve společné práci a maličkostech. Z reklamy tu Milku prostě krásně cítím.

4) Vodafone (ne)má pejska

Tak tomu říkám průšvih. Také tomu říkám bota, problém, přešlap. No prostě podle mého názoru vodafoňácká voda na mlýn všem kritikům. Začátek hezký, ztracený pejsek odejde s cizím pánem, ten se mu snaží ztratit, ale pejsek – chudinka – ho vytrvale následuje až domů. Očekávám konec, ale najednou veliký dějový zlom, pejsek patří holčičce na vozíčku, což záhy rodina zjistí a pejska vrátí. No dejme tomu, ALE. Dozvíme se pointu příběhu – Vodafone vám za stažení aplikace dá 10 GB dat. „Užijte si je nebo je darujte vozíčkářům. Vodafone.“ Víc neříkám, doufám, že to každý z vás cítí sám. A také doufám, že tu reklamu žádný vozíčkář neuvidí.

5) Monetě jsou Vánoce bez dárků ukrrradený

Proč je ten kocour v tak špatné náladě i na Vánoce?  Proč ho neudělat alespoň jednou v roce trochu pozitivněji naladěného? Je to tím, že pracuje pro Monetu? Kdo ví. Jisté ale je, že Vánoce bez dárků ho prostě nezajímají. Zpráva celkem jasná. Že na dárky nemáte? No tak si přijďte půjčit. Moneta.

Nestačilo? Chcete víc? Chcete se před Vánoci rozněžnit a správně naladit? Máme pro vás přehled nejkrásnějších Vánočních reklam všech dob.

Šťastné a veselé!

09.12.2016

Komentáře