Menu

Jak předejít Shadowbanu?

Autor Diana Zadáková Diana Zadáková

Sociální síť Instagram je stále oblíbenější. Firmy i soukromé osoby se snaží o neustálý růst svých followers a využívají mnohdy praktiky, které jdou proti pravidlům. Netrvalo dlouho a Instagram zareagoval formou tzv. Shadowbanu. Mají vaše příspěvky na Instagramu nízký dosah? Možná jste Shadowban obdrželi i vy.

Co je Shadowban a jak zjistím, zda postihl můj účet?

Oficiálně jde o reakci Instagramu, který se snaží filtrovat účty, které nejsou nebo nejednají v souladu s jeho podmínkami. Instagram váš účet prakticky zneviditelní pro všechny uživatele mimo vašich followerů.

V praxi funguje Shadowban následovně. Tím, že přidáte # k fotografiím, umožníte jejich dohledatelnost dalším uživatelům. Pokud obdržíte Shadowban, vaše fotky se pod danými hashtagy zobrazí pouze vašim followerům, čímž rapidně klesne jejich dosah. Jinými slovy, svými příspěvky nebudete schopni oslovit nové lidi, respektive nové zákazníky.

Bojíte se, že je váš účet ohrožen? Nejrychleji zjistíte, na čem jste prostřednictvím tohoto nástroje. Druhou možností je poprosit kamarády, aby vás přestali sledovat a poté našli vaše příspěvky prostřednictvím hashtagů.

Co je potřeba dodržet, abyste neobdrželi Shadowban?

1. Nepoužívat programy a aplikace, které jsou v rozporu s pravidly Instagramu

Mít vysoký počet followerů a liků je velice atraktivní. Vyžaduje to ovšem spoustu práce a tu některé programy obstarají za vás. Nakoupí followery nebo automaticky rozdají liky a komentáře cílové skupině.

Mezi tyto zakázané aplikace patří například Mass Planner, Instagress, Followliker, Socially Rich, Boostly, Onlypult, Schedugram, Social Envy, Grum a mnoho dalších. Většina je již (zásluhou Instagramu) zcela nefunkční. Jakmile získá Instagram podezření, že si k úspěšnosti svého účtu podobnou aplikací pomáháte, můžete Shadowban dostat.

2. Nepřekračovat limity instagramových aktivit

Instagram umožní rozdat okolo 150 liků, 60 komentařů a 60 sledování za hodinu. Pokud limity překročíte, je vám daná aktivita zablokována na určitý počet hodin. Takové míry aktivity totiž za hodinu dosáhnete, jen pokud máte opravdu rychlé prsty, které až příliš nápadně připomínají spambota. Pakliže přesahujete limity pravidelně, jste na nejlepší cestě k obdržení Shadowbanu.

3. Nepoužívat zabanované hashtagy

Instagram má více než 700 milionů aktivních uživatelů. S takovým číslem je pro něj velice obtížné uhlídat obsah, který je sdílen. Některé hashtagy jsou zakázané jako celek. Zároveň je ale spousta dalších, tvářících se nevinně, které byly zneužívány a Instragram byl nucen je tzv. zabanovat.

Jak se zabanované # projevují? Zobrazí se pod nimi pouze ,,nejlepší příspěvky“ a žádné ,,nejnovější“.

Pokud zabanované # využíváte, pak jsou vaše příspěvky skryty nejen pod zabanovanými, ale preventivně i pod dalšími použitými #.

Příklady zabanovaných hashtagů roku 2017:

#dogsofinstagram, #boho, #brain, #saltwater, #costumes , #tgif, #petitie, #tanlines, #humpday, #singlelife, #curvy, #thebaligroom, #elevator, #astreetphoto, #dedicationstudio, #hairychest, #books, #meme, #newyears, #todayimwearing, #snapchat #sallyhansen, #shesquats, #easter, #curvy, #kindredparents, #ineedhelplol, #skype, #pushups.

Překvapeni? My také, a proto doporučujeme nastudovat, jakých dalších hashtagů byste se měli vyvarovat.

4. Nepoužívát stále stejné #

Ctrl+c, ctrl+v je sice rychlé, ale také robotické. A přesně to si myslí také Instagram.

5. Nahlášení vašeho účtu

Pokud je váš účet nahlášen, automaticky si na vás Instagram posvítí. Důsledkem může být zmiňovaný Shadowban, případně rovnou blokace profilu.

Byl váš test na Shadowban pozitivní? Vyzkoušejte následujících 5 kroků. Mohou vrátit váš účet zpět mezi viditelné.

1.  Dejte si dva dny pauzu

Odhlaste se z instagramového profilu na více než 48 hodin. Tím byste mohli svůj účet resetovat a vaše příspěvky by mohly být znovu viditelné.

2.  Smažte zabanované hashtagy

Nezapomeňte, že pod svícnem bývá největší tma. Projděte proto své příspěvky a pokuste se zjistit, zda některý z užívaných # není v oné nemilé sekci ,,zabanováno“.

3.  Hashtagy pište k příspěvku, ne do komentáře

Mnoho uživatelů si nechce kazit své kreativní popisky sbírkou #, a tak je dávají do komentáře. To se ale nevyplácí, neboť řada uživatelů zaznamenala, že tyto příspěvky byly taktéž tzv. ,,shadowbanned“.

4.  Kontaktuje Instagram

Instagram můžete kontaktovat e-mailem na support@instagram.com nebo přímo prostřednictvím vašeho profilu. Postačí vám pár kliknutí.

  • Najeďte na svůj profil.
  • Klikněte na tlačítko Možnosti (vypadá jako ozubené kolečko).
  • V sekci Podpora přejděte na Nahlásit problém a z nabídky zvolte Něco nefunguje.
  • Napište zprávu a rovnou ji odešlete Instagramu.

5.  Přepněte business profil zpět na osobní

Pokud využíváte svůj instagramový účet ve formě business profilu a obdrželi jste Shadowban, zkuste profil přepnout zpět na osobní. Někteří uživatele zaznamenali odstranění Shadowbanu.

Pozitivní efekt se může projevit nejenom v podobě odstranění Shadowbanu, ale i v dosahu vašich příspěvků. Je odhadováno, že příspěvky business profilů mají daleko nižší dosah než příspěvky z osobních účtů, a to z prostého důvodu. Instagram se snaží přinutit firmy k placené propagaci. Na této bázi fungují i business stránky na Facebooku a jelikož je Instagram ve vlastnictví Facebooku, tato teorie je vysoce pravděpodobná.

Jak zvýšit dosah a získat followery organicky?

Je třeba mít správnou strategii a pravidelně pečovat o svůj profil. Pokud nemáte na správu vašich účtu na sociálních sítích dostatek času, rádi vám pomůžeme.

03.08.2017

Komentáře