Menu

Exkluzivní data od Googlu: Keynotes z prezentace CEE startups v Lisabonu

Autor Roman Teuschel Roman Teuschel

V listopadu se v Lisabonu konal pátý ročník Lisbon Beyond Summit 2022. Organizace Google for Startups, Dealroom.co, Atomico a Credo Ventures si připravily exkluzivní prezentaci na téma Central and Eastern European startups. Data i poznatky byly vskutku pozoruhodné a ocení je každý, kdo se o online expanzi do CEE regionu zajímá nebo o ní uvažuje.

Jak je na tom CEE region? 3 hlavní myšlenky autorů

Autoři prezentaci zahájili několika klíčovými myšlenkami, které tvrdily, že:

 1. I v nejisté době prokázal CEE region odolnost vůči tržním podmínkám.
 2. Státy z CEE vytvářejí nejvíce pracovních míst na milion eur získaných do venture kapitálu.
 3. Investice v CEE jsou diverzifikované do nových prosperujících odvětví v ekonomice.

Za posledních 5 let nejvíce roste CEE region, z hlediska investic vede sektor dopravy a logistiky

Na více než 66 snímcích prezentace je k přečtení velké množství dat včetně jejich interpretace. Převážně se jedná o makroekonomická data, především pak v kontextu venture kapitálu a startupů.

Vzhledem k tomu, že náš tým se primárně zaměřuje na online expanzi do DACH & CEE regionu a digitální marketing na těchto trzích, ve mně nejvíce rezonovaly následující informace:

 1. Při srovnání roku 2020 a 2022 je už v listopadu vidět dvojnásobná investice do startupů. Rok 2022 tak velmi pravděpodobně dožene rok 2021.
 2. Data mluví jasně a o sektoru dopravy/logistiky hovoří jako o nejvíc prosperujícím z hlediska investic. Tuto vertikálu táhne nahoru Rimac Automobili z Chorvatska, případně Bolt z Estonska.
 3. Za posledních 5 let nejvíce roste CEE region (letos 7,6× oproti 2017). Ambiciózní Nordic 3,8×, DACH 2,9×, avšak na základě menšího celku (CEE €5,3 B × DACH €14,7 B). Jsem zvědavý, kdy se CEE dostane na úroveň DACHu.
 4. Česká republika je jedním z hubu startupů. Za posledních 5 let jsme vyrostli 4,4×, konkrétně z €6,9 B na €30,2 B. Aktuálně jsme na sedmém místě v CEE regionu.
 5. V CEE je přitom 44 nových jednorožců. Česko má dva – Productboard a Rohlík. Kdo další aspiruje na seznam jednorožců, vám odhalí snímek 15 a 16. Zdravíme některé aktuální a snad i budoucí klienty!
 6. Do investičního kola ze „Seed“ do „Series A“ vstupují startupy z CEE s podobným konverzním poměrem jako zbytek Evropy. Zjednodušeně řečeno, nápady na startupy a schopnost získávat velké investice jsou tedy obdobně kvalitní/úspěšné v CEE jako jinde v Evropě.
 7. V roce 2022 drží 70 % celkového podílu venture kapitálu celkem 4 země. 
 8. Estonsko €1.4B; Česká republika €1.1B; Chorvatsko €865M; Polsko €550M.
 9. Financování startupů má pochopitelně velký dopad na vytváření pracovních míst. V H1 2022 vytváří nejvíce pracovních míst Ukrajina, Slovensko, Bělorusko, Slovinsko a Srbsko. Z CEE je Česko na posledních místech – částečně si toto můžeme interpretovat tak, že již nejsme „levná pracovní síla“.

Prohlédněte si celou prezentaci na webu Dealroom.co

Data z velké části zajistila společnost Dealroom.co. Na jejich webu si prezentaci můžete stáhnout a projít v detailu.

Dejte nám vědět, která data vás překvapila nejvíc, a pokud už vám chybí jen kousek k překročení hranic, svěřte svůj online byznys do rukou našich mezinárodních specialistů. Spojte se s námi na bezplatné konzultační schůzce a o zbytek už se postaráme. 

16.11.2022

Komentáře