Menu

Jak na SEO blogu: Checklist & videorozhovor s úspěšnými blogery

Autor Diana Zadáková Diana Zadáková

Rádi byste zvýšili návštěvnost svého blogu bez tisícových investic do reklamy? Chtěli byste získávat nové a relevantní čtenáře? Zaměřte se na SEO svého blogu! Připravili jsme pro vás SEO checklist, který zvládnete implementovat bez asistence specialisty a významně vám pomůže dosáhnout vyšší návštěvnosti z organických výsledků.

Blog je dnes regulérní součástí firemních webů a e-shopů. Jedinec, který vede osobní blog a má touhu stát se ,,fulltime blogerem“, se musí opravdu snažit, aby uspěl. Blogerský rybníček je veliký a každým dnem se zvětšuje.

Blogging is not dead - mem

Ať už píšete blog za účelem propagace produktů, pro radost, zábavu či peníze, je třeba si uvědomit, že blog byl, je a bude prodejním nástrojem. Nezáleží, zda prodává vaše produkty, know-how, osobní brand, názor či nápad. Váš blog PRODÁVÁ a bez zákazníků (v blogerském světě spíše návštěvníků) nemá komu.

Čtrnáct tipů na populární obsah (pro váš blog), jsme vám již prozradili. Přestože tvorba kvalitního contentu je alfou a omegou vaší blogerské dráhy, jeho propagace/komunikace je druhou, neméně důležitou složkou. Uznejte sami – co se skvělým článkem, když o něm nikdo neví?

Dvě rady k nezaplacení, bez kterých to ani s dobrým SEO nepůjde

1. Vytrvejte

Pokud píšete osobní blog z nutnosti a nikoliv z radosti, dříve nebo později od psaní upustíte. Pište proto, pokud skutečně chcete a také máte, co říct. Nevzdávejte se, pokud je jeho čtenost z počátku nízká. Všichni začínali od nuly. Pokud budete tvořit hodnotné články (a mít dobré SEO 😉 ), vaše publikum si vás najde! Vytrvejte!

A v případě,že máte občas chuť vaši blogerskou kariéru ,,zabalit“, nalepte si na nástěnku hlavní benefity blogování, které vám dodají (ztracenou) motivaci. 🙂

2. Držte se tématu

Další důležitý bod – držte se tématu. Sejít z cesty se dá totiž velice snadno. A výsledek? Vaši čtenáři nebudou vědět, co od vašeho blogu očekávat.

Praktický příklad – firemní blog

Blog eVisions se zaměřuje primárně na:

  • Case study – výsledky naší práce

Chceme edukovat trh v oblastech online marketingu, poskytovat (zdarma 🙂 ) know-how a přispívat k osobnímu rozvoji našich čtenářů.

Jak dostat blog k co největšímu počtu (relevantních) lidí a nevydat ani korunu?

Máte odhodlání se blogování věnovat, motivaci ke psaní i fůru (konzistentních) nápadů, kterými chcete obohatit svět. Teď už to vše zbývá ,,jen“ uspořádat a přeměnit v články. (Jak na to prozradila náčelnice našeho copytýmu Martina v článku Copywriterův jízdní řád.) Tak směle ,,nastupte“ do čtení!

Nyní se dostáváme do fáze, kdy na vašem blogu vznikají články, za které by se nemusel stydět ani Otto Bohuš.  A co teď? Hádáte správně! Je na čase se posunout ke klíčové části vaší publikační činnosti – k propagaci vašeho obsahu.

good luck meme

Kde propagovat vlastní obsah bez placení? Aneb další tipy k nezaplacení

Způsobů je nespočet, uvedu zde tři jednoduché a naprosto klíčové.

 1. Sociální sítě
  • sdílení článku na vašich firemních profilech
  • sdílení článku na vašich soukromých profilech (FB, Twitter, LinkedIn, Instagram (stories), YT,…)
  • sdílení článku do relevantních facebookových skupin – skupin na témata ohledně blogování, vaření, cestování, fitness, atd. existuje nespočet a v některých to skutečně žije
  • zaslání článků subjektům, které jsou v článku zmíněni (tzv. ego bait posts) a vyzvat je ke sdílení
 2. E-mailing
 3. Servery třetích stran (spřátelené magazíny, blogy a další online média) – opět zejména, pokud na jejich weby/blogy odkážete

Praktický příklad

 • Aby se naše články dostaly k cílovým skupinám a pomohly jim v jejich businessu či v seberozvoji, sdílíme je do marketingových FB skupin. Seznam marketingových FB skupin najdete v našem článku 40 facebookových skupin pro markeťáky.
 • Kolegyně Martina byla zařazena na blogu Patrika Gajdoše mezi 11 top copywriterů. Nejenže nás článek zahřál u srdce, ale také jsme jej poslali dále skrze naše sociální sítě. 🙂
 • Na svém osobním blogu jsem sepsala 15 tipů na (mimo)pražské kavárny. Devadesát procent z uvedených podniků mi článek nasdílelo na jejich sociálních sítích.

Sdílení článků do facebookových skupin je sice užitečné, ale takových skupin, ve kterých to opravdu žije, není nevyčerpatelně. Uvedené kanály vám umožní získat zejména pravidelné čtenáře, ale polapit nové už po určité době nebude tak snadné a rychlé.

Tím se dostáváme k hlavní podstatě tohoto článku. Myslet (nejen při tvorbě obsahu) na SEO vašeho blogu je důležité. Dobré SEO dokáže vodit opravdu zajímavou návštěvnost na vaše články i několik měsíců, či dokonce let po jejich publikaci (zatímco u výše uvedených kanálu je efekt spíše krátkodobý).

Příklad z praxe: Článek Aplikace, které vyladí váš instagramový profil k dokonalosti přivedl za půl roku na náš web bez mála 2 500 organických návštěvníků. Je ale třeba jít štěstí trochu na proti. 🙂

Aplikace pro Instagram - SEO

SEO CHECKLIST PRO VÁŠ BLOG

Připravila jsem pro vás seznam základních aspektů, které zlepší SEO vašeho blogu. Zvládnete je implementovat sami, i když máte do pozice SEO seniora (i juniora) daleko. 🙂 Jedná se o body, které hravě zvládnete bez asistence specialisty, a přitom vám významně pomohou dosáhnout vyšší návštěvnosti z organických výsledků.

SEO tips for bloggers meme

Pro přehlednost jsem SEO tipy rozdělila do 6 kategorií:

1. Zakládání blogu

2. Nástroje a pluginy

3. Analýza klíčových slov

4. Obsah a stuktura blogu

5. SEO článků

6. Interní a externí odkazy

1. Zakládání blogu

#1 Dobrý hosting

Vyberte pro svůj blog dobrý hosting, který se vám postará o rychlost načítání stránek a čas odezvy serveru. Pro svůj blog Diana Ella využívám Active24, kde jsem si současně zřídila vlastní doménu.

#2 Vlastní doména

Výběr doménového jména je pro váš blog klíčový. Investujte do něj své peníze! Při volbě doménového jména už přemýšlejte v širším kontextu. Mělo by obsahovat klíčové slovo / téma vašeho blogu (např. Kuchařka pro dceru)? Nebo by mělo poukazovat na váš osobní brand (např. Pavel Ungr)? Opět záleží na vašem blogerském záměru.

Obvykle platí – čím kratší doména, tím lépe. Nejen, že jsou kratší domény lépe zapamatovatelné, ale vedou i k vyšší návštěvnosti z kanálu direct (uživatelé napíší váš blog přímo do adresního řádku prohlížeče). Také se vyplatí koupit doménu .com, která má největší potenciál pro globální prostředí.

#3 Content management system (CMS)

Výběr systému pro správu obsahu (CMS) má zásadní vliv na SEO. Osobně využívám redakční systém WordPress, který je user-friendly a má také skvělé (SEO) pluginy – více později v samostatném článku. Přes WordPress lze obsah na webu snadno spravovat a hodí se (nejen) pro blogerské začátky. V mém případě se o zřízení redakčního systém WordPress postaral Active24, který nabízí hosting s WordPressem.

#4 Protokol HTTPS

Máte zabezpečený váš blog? Pokud jste odpověděli ano, můžete rovnou přejít k dalšímu bodu. Pokud ne, svět se nezboří, ale dáváte tak najevo svým návštěvníkům, že jsou vám lhostejná jejich data (jestliže máte na webu formulář k vyplnění). A to zřejmě nechcete, že? Doporučuji se přesvědčit, zda váš blog má SSL certifikát a jestli ne, zajistěte si jeho nákup od poskytovatele hostingu. Tato investice se vám vyplatí!

Pro začátečníky: Jak poznáte, že je váš blog zabezpečený? Jednoduše – úplná URL adresa vašeho blogu obsahuje na svém počátku https, má tedy například následující podobu: https://www.dianaella.com/.

#5 Mobilní/responzivní web

Responzivní web zaručí, že vaše webové stránky budou optimalizovány pro všechny druhy zařízení (mobily, notebooky, tablety atd.). Jedná se o velice významný SEO faktor, který není radno podcenit. A to nejen z pohledu optimalizace vašeho blogu, ale především z uživatelské přívětivosti. Podívejte se sami, jak se vyvíjí mobilní návštěvnost. Tato infografika vás přesvědčí, že mobilní, respektive responzivní verzi vašeho blogu má skutečně smysl řešit.

Jestliže se rozhodnete využívat pro svůj blog redakční systém WordPress a zvolíte jednu z WP šablon, většina z nich bude podporovat responzivní verzi blogu. Je dobré se ale ujistit, že tomu skutečně je.

responsive-web-design-false

#6 Struktura blogu

Asi nejlepší struktura pro vaše články na blogu je ve tvaru domain.com/post-title, případně domain.com/cathegory/post-title. Jednodušší struktura je ale téměř ve všech případech lepší. Pokud jste již začali svůj blog s jinou strukturou permanentních linků a budete ji chtít změnit, budete muset veškeré staré příspěvky přesměrovat na jednodušší strukturu. V tomhle případě je třeba zvážit, zda se vám toto úsilí vyplatí…

Dobrá struktura webu je důležitá nejen pro SEO, respektive pro roboty, kteří ,,prolézají“ vaše stránky a s dobrou strukturou jim procházení usnadníte, ale také pro čtenáře, kteří se na vašem blogu budou snadno orientovat.

#7 Indexace blogu v Googlu

Pokud robot nebude vaše stránky indexovat, nemají šanci se objevit mezi výsledky vyhledávání. Jak zjistíte, že jsou vaše stránky indexovány? Jednoduše. Přejděte na Google a zadejte do vyhledávacího pole název site:yourdomainname. Zobrazí se vám všechny stránky vašeho blogu, které robot zaindexoval.

Pro rychlejší indexaci článků doporučuji založit účet v nástroji Google Search Console.

2. Nástroje a pluginy

#8 Google Analytics

Pokud chcete mít přehled (nejen) o návštěvnosti vašeho blogu, měli byste implementovat  nástroj Google Analytics. Prozradí vám, kolik lidí na váš blog zabrousí, z jakých kanálů návštěvníci přišli, kolik času tráví na vašem blogu, jaké stránky navštěvují nejvíce a mnoho dalších zajímavých údajů. Google Analytics je zdarma a bez jeho využití to s (blogerskou) kariérou daleko nedotáhnete. 🙁 Pozitivní je, že implementace je super jednoduchá, Google vás úvodním set-upem sám provede.

#9 SEO plugin

Používáte-li aplikaci WordPress nebo Drupal, použijte SEO plugin Yoast SEO. Instalace je velice intutivní. Plugin je zdarma a je zdaleka nejlepší. S čím vším vám z pohledu SEO vašeho blogu pomůže, se dočtete v prokliku názvu pluginu.

3. Analýza klíčových slov

#10 Analýza klíčových slov

Pokaždé, když píšete článek, vytváříte nové rubriky, přidáváte tagy, dívejte se automaticky na výrazy, které lidé ve vyhledávačích na dané téma vyhledávají. Pokud výrazy (klíčová slova) použijete ve svých příspěvcích na blogu, zajistí vám dobrou pozici v SERPu (search engine results pages, neboli stránka s výsledky vyhledávání).

Využívat můžete našeptávač Googlu – pokud napíšete nějaké slovo do vyhledávacího pole, Google vám sám nabídne ,,dokončení“ fráze. Zároveň na konci SERPu nabídne další podobné fráze k výrazu, který jste do vyhledávacího pole zadali.

relevantní výsledky vyhledávání - SERP

Existují i generátory klíčových slov, seznamy klíčových slov na daná témata, atd. Google například nabízí nástroj pro návrh klíčových slov. Jedná se o tu nejzákladnější a nejrychlejší formu analýzy klíčových slov.

Pokud byste chtěli proniknout do jejich úskalí více, doporučuji přečíst, co vše analýza klíčových slov ve skutečnosti obnáší.

#11 Short-tailové vs. long-tailové výrazy

Obecně lze klíčová slova rozdělit na short-tailové a long-tailové fráze.

Short-tailová klíčová slova jsou obecné výrazy, které uživatel zadá do search boxu vyhledávače. Pokud například hledá recept, do vyhledávače zadá short-tailový výraz „recept“, případně „zdravý recept“. Hledanost těchto výrazů je vysoká a jejich nevýhodou je vysoká konkurence. Pro nové nebo malé blogy, které se soustřeďují na recepty a vaření, je velice náročné až nemožné obsadit na tyto fráze relevantní pozice ve výsledcích vyhledávání.

Long-tailové výrazy jsou specifické, déle a konkrétněji upřesňované fráze, které uživatelé zadávají do vyhledávačů. Například „zdravý recept na koláč s ovocem“ je mnohem specifičtější výraz než jen „recept“ nebo „zdravý recept“. Člověk hledající long-tailový výraz už obvykle ví, co chce. Hledanost long-tailových frází je sice nižší, ale mají větší konverzní potenciál než short-tailové výrazy – v našem případě je to (nový) návštěvník na vašem blogu.

Samotnou mě teď zajímá, kdo obsadil první pozici na výraz ,,zdravý recept na koláč s ovocem“.

long tail - zdravý recept
Good job autorce blogu Vařila myšička! 🙂

Ve zkratce o short-tailu a long-tailu: Vždycky pro vás bude snadnější obsadit přední pozice na long-tailové fráze než na ty short-tailové.

4. Obsah a struktura blogu

#12 Hlavní navigační menu

Je důležité pokrýt navigační menu relevantními klíčovými slovy primárního zaměření celého blogu. V rámci menu byste měli odkazovat na hlavní témata, která na svém blogu pokrýváte. Robotu tak může snadno procházet vaším blogem a zároveň se budou návštěvníci na vašem blogu snadno orientovat. Vaše menu by mělo z pravidla obsahovat sekci ,,About“ (O společnosti, O nás, O autorovi, O mně,…), ,,Kontakt“ a další vybrané klíčové sekce vašeho blogu (kategorie).

#13 Patička blogu

Nezapomeňte, že vás blog nejen někde začíná, ale také končí. I patičku blogu můžete využít pro zlepšení SEO vašeho blogu. Patička se velice často využívá pro vytvoření mapy webu, tzn., že do patičky umístíte nejen obsah, ale i interní odkazy, které budou směrovat na jednotlivé stránky na vašem blogu.

Patička se zároveň zobrazí na úplně každé stránce vaše vašeho blogu. Vyplatí se odkazovat například na jednotlivé kategorie. Přidanou hodnotou bude zejména lepší uživatelský zážitek – vaši čtenáři nebudou muset scrollovat zpět nahoru pro kliknutí na příslušnou kategorii.

#14 Úprava snippetu

Snippet je ta část stránky, respektive úryvek z ní, který se objeví v SERPu. Základní podoba snippetu (úryvku) se skládá z titulku stránky/článku, slugu (podoby url) a meta popisku. Titulek představuje zaměření stránky (hlavní nadpis – viz obrázek Ahrefs: Competitor Research Tools & SEO Backlink Checker). Meta popisek je již rozvinutější – jedná se o krátké představení dané stránky (Ahrefs is a toolset for SEO…).

Ačkoliv nemá meta popisek přímý vliv na SEO, ovlivňuje CTR, tedy množství prokliků na stránku v porovnání s tím, kolikrát se stránka v SERPu objeví. Pokud si stáhnete dříve zmiňovaný plugin Yoast SEO, budete moci snippet editovat snadno ve WordPressu při úpravě konkrétní stránky.

Ukázka Snipetu - Ahrefs

5. SEO článků

#15 What if I told you… AGAIN… 🙁 Content is king?

Stokrát omílaná fráze, která platí – a u blogu dvojnásobně, možná desetinásobně! Právě obsah dělá váš blog ,,vaším blogem“. Jsou to vhodně zvolená témata, čas strávený nad studováním problematiky, nad rešeršemi a samozřejmě čas nad samotným psaním, co dělá články opravdu kvalitními.

Obsah je sice král, ale je třeba naučit ho vládnout. Na konferenci Content First jsme se naučili několik technik, které jsme prozradili v tomto článku. Tak směle do čtení!

content-is-king-meme

#16 H1 nadpisy

Uživatelé i Google věnují nadpisům H1 zvláštní pozornost. Podává jim zásadní informaci – o čem stránka pojednává. Nadpisy nejvyšší úrovně se opravdu snažte vymazlit. Máme pro vás pár (SEO) tipů:

 • Zahrňte do nadpisu klíčová slova.
 • Klíčové slovo se snažte umístit hned na začátek nadpisu.
 • Čím vyšší číslo v nadpisu, tím lépe (např. 10 tipů na kavárny je lepší než 8 – řekněte sami, chtěli byste znát 8 nebo 10 kaváren?).
 • Zamyslete se zároveň i nad atraktivitou nadpisu – rovněž pro dobré CTR.

Extra tip: Pro tvorbu nadpisů by se vám mohl hodit článek 7 zásad neodolatelného nadpisu.

#17 Frekvence publikace

Pokud tvoříte na vašem blogu pravidelně nový obsah, budete rovněž odměněni lepší pozicí vašeho webu v organických výsledcích. Jedná se o jasný signál pro roboty, že stránka je  pravidelně udržována.

#18 Velikost obrázků

Jedním z důvodů pomalého načítání stránky je nadměrná velikost obrázků. Snažte se tedy vždy obrázek zkomprimovat na menší velikosti (ideální je nepřekročit 1,5 MB). Šikovný nástroj, který kompresi obrázku umožňuje, je např. Imagecompressor.com

#19 Optimalizace obrázků – atribut alt

Google nemůže procházet obrázky, ale umí procházet atributy alt obrázků. Vždy tedy zadejte klíčové slovo do názvu obrázku a značky Alt. Pro atribut alt je vytvořený speciální řádek, který se vám nabídce při editace obrázků, případně ho můžete doplnit v HTML kódu svého příspěvku.

Praktický příklad:

<img class=“aligncenter“ src=“https://memegenerator.net/img/instances/500x/64761351/i-pity-the-fool-that-does-not-believe-content-is-king.jpg“ alt=“content-is-king-meme“ width=“271″ height=“273″ />

Optimalizace obrázků je však daleko komplexnější téma k diskuzi. 🙂 Pokud by vás zajímalo hlouběji, doporučuji přečíst článek SEO (Optimalizace) obrázků: Jak na to?.

6. Interní a externí odkazy

#20 Interní odkazy

Snažte se při tvorbě nového článku, či jiného obsahu, myslet i na svá předchozí díla. Vaše příspěvky na blogu by měly obsahovat odkazy na jiné příspěvky, které jste již napsali, případně na jiné stránky vašeho blogu. Jinými slovy – myslete na interní prolinkování svého webu. Snažte však odkazy do článku ,,procpat“ přirozeně a nenásilně.

Interní prolinkování webu stále patří mezi opomíjené optimalizační aktivity. Jaké jsou hlavní přínosy vnitřních odkazů a jak je využívat? To vám prozradil můj kolega v článku Nepodceňujte interní prolinkování webu.

#21 Externí odkazy

Google hodnotí relevanci webu prostřednictvím odkazů, které na ně směřují z jiných stránek. Nebojte se ani vy odkazovat na jiné webové stránky a blogové příspěvky týkající se vašeho tématu. Jiné blogy a webové stránky většinou pravidelně sledují nově vzniklé odkazy směřující na jejich stránky a mohly by vám vaši přízeň oplatit. Anebo váš článek minimálně sdílet na svých sociálních sítích.

Výše uvedených 21 SEO rad může významně pomoci každému blogu zvýšit jeho organickou návštěvnost. Pokud tedy se SEO svého blogu teprve začínáte, nebo jej vůbec nepraktikujete, doporučuji si tento checklist detailně projít a následně implementovat.

15 (SEO) otázek, které si vyplatí si položit před publikací svého článku

Pokud jste si checklist již prošli a máte všechny rady ,,pod kůží“ a ideálně implementované, před publikací vašeho článku si vždy položte následujících kontrolních 15 (SEO) otázek. Až na všechny kladně odpovíte, tak hurá s článkem do světa. 🙂

  1. Pro koho je článek určený? Bude se cílové skupině článek líbit? Neocenila by ještě něco navíc?
  1. Je obsah v článku přínosný?
  1. Je nadpis dostatečně zajímavý nejen pro vyhledávače, ale především pro čtenáře?
  2. Upravil jsem URL adresu článku?
  3. Vyplnil jsem atributy alt u obrázků?
  4. Mají obrázky dobré rozlišení, nejsou příliš velké?
  1. Je klíčové slovo obsažené v URL a v H1 nadpisu?
  2. Využil jsem další nadpisy – H2, H3,…?
  3. Vložil jsem do článku interní linky?
  1. Jsou všechny linky v článku funkční a otevírají se případně v novém okně?
  2. Využil jsem možnosti implementovat odkazy na jiné weby / blogy?
  1. Upravil jsem snippety?
  2. Přidal jsem k článku relevantní štítky?
  3. Zařadil jsem článek do relevantní rubriky?
 1. Zakončil jsem článek jasným call-to-action tlačítkem – odběr newsletteru, výzva ke sdílení, odkaz na jiný článek,… ?

Doporučuji si tyto tipy vytisknout a fouknout někam na nástěnku. Vyplatí se vám jimi řídit! Stáhnout si je můžete zde.

Abychom nezůstali jen u čisté teorie, oslovili jsme několik úspěšných blogerů, abychom zjistili, jak dělají SEO jejich blogu, respektive, zda ho vůbec realizují. 🙂 Podívejte se na video sami, možná vás odpovědi překvapí.

Jak dělají SEO svého blogu a tvoří obsah úspěšní blogeři?

S blogerkou Veronikou Tázlerovou (blog Stylishcoffee.cz), Lucií Závackou (blog Zivotpo30.cz), Anetou Synkovou (blog Anetasynkova.cz) a blogerem Davidem Pártlem (blog Davidpartl.com) jsme rozebrali 3 tematické okruhy:

1.Celková návštěvnost blogu

 • Jak vyhodnocují návštěvnost blogu.
 • Jaké zdroje návštěvnosti jsou pro ně nejdůležitější (ze sociálních sítích, organická, e-mailing, odkazy z cizích webů,…).
 • Jaké jsou jejich nejnavštěvovanější stránky a proč.

2. Organická návštěvnost / SEO

 • Zda je pro blogery organická návštěvnost důležitá.
 • Jakým způsobem získávají zpětné odkazy, nebo jestli vůbec.
 • Zda mají nějaké povědomí o SEO a linkbuildingu.
 • Zda mají např. vlastní Search Consoli nebo využívají nějaký jiný nástroj.
 • Jak přistupují k agenturám, které od nich chtějí odkaz, případně článek s odkazem.

3. Obsahový marketing

 • Jakým způsobem tvoří obsah a jak vedou publikační plán.
 • Kde berou nápady na obsah.
 • Zda dělají vlastní analýzu klíčových slov.
 • Jakým způsobem tvoří H1 nadpisy.

Tento článek a videorozhovor ocení všichni, kteří s blogováním začínají, chtějí zvýšit organickou návštěvnost, anebo mají potřebu se ujistit, že aplikují na svém blogu základní SEO praktiky. Je ale spousta dalších metod, jak získat nové čtenáře. Každý bloger si musí najít svůj způsob, ale zejména pro začátek se každá rada počítá. 🙂

Pokud se vám po přečtení článku zdá, že máte práce jako na kostele, určitě oceníte článek mého kolegy Petra 10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit.

Víte o někom, komu by se článek mohl hodit? Budeme rádi, když ho pošlete dál. Právě pro tyto účely vznikl. 🙂

16.09.2018

Komentáře