Menu

Internetoví giganti v Rusku

Autor Petr Vojtěchovský Petr Vojtěchovský

Uvažujete o vstupu na ruský trh? Přečtěte si přehled těch nejdůležitějších webových projektů!

Určitě vás nepřekvapí, že seznamu nejnavštěvovanějších stránek v Rusku vévodí Yandex. Yandex je společnost, která vlastní 31 služeb. Mezi ty nejznámější patří jeho vyhledávač, e-mail a marketingové nástroje (Yandex Metrica, Yandex Direct apod.). Dále v žebříčku najdete již zmiňovanou sociální síť VKontaktě, Mail.ru, Odnoklassniki, Google.ru a YouTube.

I když se Facebook umístil seznamu 15 nejnavštěvovanějších stránek v Rusku, jejich metriky (denní uživatelé a průměrná doba na stránce) zůstávají daleko za lokální konkurencí VKontaktě nebo Odnoklassniki:

  • VKontaktě navštěvuje denně 24,2 milionů uživatelů, kteří na něm v průměru stráví brouzdáním 39 minut.
  • 16,3 milionů uživatelů na Odnoklassniki tráví 32 minut denně.
  • Facebook má v Rusku denně pouze 3,7 milionu aktivních uživatelů, kteří jsou ještě k tomu online méně jak 5 minut.

Tato data nejsou úplně přesná, protože v těchto statistikách nejsou zahrnuty mobilní aplikace, přes které chodí na sociální sítě většina uživatelů, ale stále jsou to údaje, které reprezentují ruský online ekosystém.

 

rusko-fb

Lokální hráči v kostce

 

Yandex (Rusky: Яндекс)

Yandex je ruská internetová společnost, která vlastní největší ruský internetový vyhledávač s 60% podílem na trhu. Dále také vyvíjí několik internetových služeb a produktů. Yandex byl vyhodnocen jako 4. největší vyhledávač světa. Podle informací z comScore.com se může pyšnit 150 miliony hledání (data z roku 2012) a více jak 51 miliony návštěvníků (na všech službách Yandexu) denně (data z roku 2013). Domovská stránka Yandex.ru získala několikrát ohodnocení jako nejpopulárnější ruská stránka.  Kromě Ruska sklízí Yandex jako druhý největší vyhledávač úspěch na Ukrajině a v Kazachstánu a s 50 % všech hledání také v Bělorusku. Kromě těchto zemí používají Yandex i Turkové. A v roce 2014 Yandex ohlásil, že plánuje otevřít vývojové a výzkumné centrum v Berlíně.

VK (VKontakte)

VK je největší ruská sociální síť, která má velice podobný design a funkce jako Facebook a je často nazývána „ruským Facebookem”. VK byl založen roku 2006. Podle serveru Alexa.com je to nejnavštěvovanější sociální síť v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, Moldavsku a Kazachstánu. Je to také druhá nejnavštěvovanější stránka v Rusku a dvacátá druhá nejnavštěvovanější stránka v celosvětovém měřítku. Původně byl server vytvořen pro teenagery, ale díky své popularitě a jednoduchosti pronikl i ke starší generaci. Od září 2014 je VK kompletně pod kontrolou Mail.ru Group.

Mail.ru Group

Mail.ru Group je jedna z největších internetových společností v Rusku, která začala jako free emailová služba. Postupem času se ale změnila v miliardovou korporaci, která vlastní několik veleúspěšných sociálních, komunikačních a zábavných ruských projektů.

Společnost comScore.com provedla v roce 2013 průzkum, který dokázal, že webové stránky vlastněné Mail.ru mají dohromady největší návštěvnost a nejvíce zobrazení v Rusku. Weby Mail.Ru zasahnou měsíčně 86% všech ruských uživatelů internetu. Mail.ru je na základě počtu zobrazení stránek v TOP5 největších internetových společností světa. A kontroluje také 3 největší ruské sociální sítě – VKontakte, Odnoklasssniki a Moy Mir.

Odnoklassniki.ru

Obdoba českého spolužáci.cz rebrandovala v roce 2014 v OK.ru. Zatímco v Česku platforma upadá, v Rusku se těší velké popularitě.

Avito

Avito je největší ruská inzerce, kterou paradoxně založili dva švédští podnikatelé.

Rambler

Rambler.ru byl kdysi největší ruský internetový vyhledávač, ale tuto pozici lídra bohužel ztratil po vstupu Yandexu na trh. Z pohledu ruského internetu se jednalo o službu, která nebyla natolik inovativní jako Yandex a málo se o své služby starala. Dnes má Rambler ve svém portfoliu standardní vyhledávání, novinky, e-mail, seznamku, horoskopy i finanční a realitní portály. Dá se říct, že Rambler je velice podobný českému Seznamu.

 

top-sites-in-russia

25.01.2016

Komentáře