Menu

eVisions: Novinky z onlajnu #3

Autor Luděk Pulicar Luděk Pulicar

Ve třetím díle Novinek z onlajnu se kluci podivali na zub především novinkám od Googlu. O čem se mluvilo? Pro ty, kteří nestihli poslední středeční čtrnáctideník na Periscopu nebo nemrkli na video na YouTube, jsme sesumírovali krátký přehled.

První novinka od Googlu, kterou kluci zmínili, nese název Touch to Search a bude fungovat na mobilních zařízeních s Androidem. Hledaný text si označíte a přepne vás to rovnou do vyhledávání. Protože si nemusíte složitě kopírovat text a celý proces vyhledávání tak bude jednodušší, může to mít podle Luďka vliv na počet vyhledávání.

Buy Button

S vyhledáváním souvisí i další věc, a sice že Google plánuje do výsledku vyhledávání přidat nákupní tlačítko. Během chvilku tak pomocí jednokliku nakoupíte, co jste hledali. Vzhledem k tomu, že například Heuréce se tento systém nadmíru osvědčil, může se z novinky stát dobrý zdroj tržeb. A proč se Google do těchto vod pouští? Poněvadž chce konkurovat Amazonu.

ShopExpo 2015

Následně se kluci hluboce zamysleli nad ShopExpem, které v uplynulém týdnu proběhlo a které Petr označil za 2. nejzajímavější marketingovou konferenci v ČR hned po Marketing Festivalu („Kdo jste tam nebyli, můžete zaplakat!“). Kluci se shodli na tom, že je vůbec zvláštní, že se dvě nejlepší marketingové konference konají na Moravě, což se samozřejmě Petrovi, jakožto rodilému Pražákovi pranic nezamlouvalo.

Mobilegeddon

Po krátké odbočce přišla řeč opět na Google a jeho úpravu algoritmu zvanou Mobilegeddon. Před jeho nasazením se mluvilo o tom, že to bude mobilní apokalypsa, která zasáhne až polovinu webů. Nicméně realná data mobile unfriendly webů tyto prognózy popírají. Kluci u svých klientu nezaznamenali žádné negativní změny – CTR zůstalo stejné, mobilní návštěvnost taky a v pozicích si dokonce polepšily.

Google Panda

Google ohlásil aktualizaci Pandy, která penalizuje weby s nekvalitním obsahem. Nejedná se přímo o úpravu algoritmu, ale jeho refresh. Pokud teda máte web, který byl při poslední Pandě penalizován, můžete se radovat, bude opět zařazen do vyhledávání.

Google Penguine

Penguine za Pandou pozadu nezůstává a měl by také projít během měsíce úpravou. Google se bude snažit, aby fungoval v reálném čase a aby odhaloval nekvalitní odkazy a čistil web rovnou. Dneska reaguje zpětně v řádu měsíců.

Offline Version of Google Maps

Při představování další novinky zářil Petr nadšením. Google Maps pro offline přístup vám usnadní dovolenou i v zahraničí, aniž byste museli kupovat novou SIMku, řešit data apod. Offline fungují Google mapy i dnes – dá se stáhnout jejich výřez, ale už se v něm nedá hledat a navigovat. To všechno by právě v nových Offline Google Maps fungovat mělo. Spuštění očekávejte ke konci roku.

Indexace aplikací v Googlu

Google se chystá indexovat aplikace a jejich obsah. V praxi to bude vypadat tak, že budete hledat přes Google film a on vám nabídne, abyste se na něj podívali v aplikaci ČSFD. Tato funkce sice funguje od roku 2013, ale teď se dočká značného vylepšení. I když, jak Luděk podotknul, má v tomto odvětví navrch Bing, který už takto v telefonech funguje. Petra novinka velice zaujala a hned se viděl, jak pracuje v oboru optimalizace aplikací pro vyhledávače.

GIF na Facebooku

Facebook spustil možnost přehrávání GIFů. Petr v tom viděl potenciál v oslovení zákazníku na sociálních sítích, Luděk jeho názor nesdílel. GIFy se spouští až po kliknutí.

Restu

Petra zaujala ještě věc – Restu, rezervační systém pro restaurace vydal update mobilní aplikace. Checknete se přes ni do místa a získáte možnost ohodnotit daný podnik, aniž byste jej přes Restu navštívili. Luděk nepovažoval toto řešení za šťastné. Soudil, že se tato funkce stane nástrojem pro úmyslné poškozování konkurence.

WebExpo 2015

Poslední zpráva se týkala WebExpo, respektive jejího nového většinového vlastníka Michala Illicha, který koupil 80 % WebExpa. Podle Petra konference poslední 4 roky upadala, a protože se Petr modlí za povedenou konferenci v Praze, je zvědavý, co se z ní organizátorům povede vykřesat.

Zaujal vás tento díl? Pak se těšte na další! Ve středu 24. 6. 2015 ve 13:00 si nalaďte Periscop a buďte při tom!

23.06.2015

Komentáře