Menu

Jak skloubit studium vysoké školy s prací?

Autor Alžběta Rýglová Alžběta Rýglová

Spousta studentů řeší, jak se věnovat studiu a zároveň chodit do práce. V eVisions jsem si našla workflow, která funguje a ráda bych předala dalším studentům tipy, jak zvládat školu i práci.

Skloubit studium s prací není na vysoké škole příliš jednoduché. Sama jsem se toho bála, protože máme každý semestr jiný rozvrh s jiným počtem různě obtížných předmětů. Jenže práci jako studenti potřebujeme, a to mě vedlo k napsání tohoto článku, který třeba pomůže dalším studentům skloubit práci a školu.  Pro tvoji lepší a konkrétnější představu pracuju na poloviční úvazek v našem social media oddělení na pozici social media specialist. No a teď už jdem na to.

Jak začít? Promysli si své časové možnosti a hledej pozice s flexibilní pracovní dobou

Na začátku si musíš určit své časové možnosti.  Kolik času zabere škola, kolik volna chceš mít pro sebe a svoje aktivity a kolik času zbývá na práci?  Klidně si to všechno napiš na papír nebo do telefonu. Bude se ti lépe plánovat, když to uvidíš černé na bílém. Při hledání práce se zaměř na firmy, které nabízí flexibilní pracovní dobu. Orientuj se na pozice, které ti umožní pracovat na dálku nebo si upravit pracovní rozvrh podle studia. Moje rada pro tebe? Otevřená komunikace je klíčová, takže buď transparentní a řekni zaměstnavateli, jaké jsou tvé časové možnosti. Společně vymyslíte řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Nezapomeň zmínit, že během zkouškového období budeš v práci méně.

Time management je důležitý a dá se naučit

Správné plánování a řízení času jsou klíčové pro tvé úspěšné skloubení studia a práce. Vytvoř si pevný harmonogram, ve kterém si vyhradíš čas na studium, práci, odpočinek a zábavu. Tohle si nastavíš za chodu, ale je dobré mít představu předem. Vyhneš se tak prokrastinaci nebo frustraci, že nevíš, co dělat dřív. Pořiď si diář nebo stáhni aplikaci, kam si vše zapíšeš, protože mi věř, že v hlavě to neudržíš. Za mě je super aplikace TimeTree nebo Google kalendář. Tady je pár dalších tipů na dobrý time management:

  1. Velké úkoly rozděl na menší, bude se ti v nich lépe orientovat a zaberou ti méně času.
  2. Dělej si pravidelné přestávky, ať můžeš s čistou hlavou zase pracovat. Dej si kávu/čaj, běž se projít, zacvič si.
  3. Vyhraď si dopředu čas na určitou aktivitu a nenech se rozptýlit ostatními věcmi, zvýší se tak efektivita tvé práce.
  4. Za dobrou práci se odměň, je na tobě, co to bude, ale dodá ti to motivaci pracovat dál.

Co je ještě důležité? Snaž se udržet work-life balance

Nezapomeň, že plnohodnotná strava, dostatek spánku, fyzický pohyb a relaxační aktivity jsou důležitým zdrojem energie. Já chodím kromě studia a práce na tancování, kosmetiku, masáže a procházky do přírody. Klíčem je vytvořit si vyvážený životní styl, který ti umožní efektivně skloubit všechny aktivity dohromady. Počítej s tím, že ti to nevyjde vždy podle rozvrhu, ale to vůbec nevadí. Skloubení studia a práce může být náročné, ale s pečlivým plánováním, transparentní komunikací a péčí o sebe je to určitě reálné. Tak přeju hodně štěstí! 

Myslíš, že k nám zapadneš? Tak mrkni, jaké volné pozice nabízíme právě teď. 

01.07.2024

Komentáře