Menu

Vše o normostraně: Kolik má znaků a proč je tak důležitá?

Autor Dana Grófová Dana Grófová

Normostrana – pojem, který se v marketingu a především pak v copy skloňuje den co den. Proč je pro nás důležité, kolik má normostrana znaků a co to vůbec normostrana je? Začněme od nuly.

Normostranu zná v marketingu asi každý. Osvojit by si ji měl zejména copywriter, který s ní bude pracovat pravděpodobně nejvíce – ať už to bude v rámci článků, textací webu, nebo třeba i popisků a dalších textů. Často se diskutuje i o využití normostrany k určení ceny – někteří freelanceři si mohou účtovat fixní sazbu za normostranu textu, jiní využívají hodinovku a další to kombinují. Normostrana je zkrátka pojem, který musíte znát.

Co je to normostrana?

Normostrana je pojem, který se používal už v minulosti. Představuje standardizovanou stránku textu v přesně daném rozsahu a používá se k měření celkového rozsahu textu. V marketingu, resp. copywritingu se používá při tvorbě téměř jakéhokoliv textu. Ale využívají ji třeba i překladatelé, spisovatelé a další.

Normostrana je dokonce zakotvena i v legislativě, konkrétně v zákonu o znalcích a tlumočnících v § 24 vyhlášky č. 37/1967 Sb., resp. č. 77/1993 Sb.

Kolik znaků má normostrana? 

Aby byla normostrana normostranou, musí mít 1 800 znaků včetně mezer. Tento počet vychází ještě z dob, kdy se používali psací stroje. Ty totiž měly přesně danou velikost písmen a používalo se dvojité řádkování (každý druhý řádek byl prázdný – kvůli korektuře, aby bylo v textu místo na opravy). Z toho vyšlo, že stránka měla přesně 30 řádků a každý řádek 60 znaků.

Normostrana ve Wordu se ale často nerovná přesně jedné stránce. Jinými slovy normostrana nerovná se A4. Je to z důvodu, že ve Wordu (nebo jiném textovém editoru) se používá proporční písmo a řádkování je přizpůsobeno tak, aby vám vyhovovalo. Standardně je tak řádkování nastaveno na 1,0 a velikost písma na 12. Z toho plyne, že jedna stránka ve Wordu má kolem 4 500 znaků. Při polovičním řádkování to ale bude jen zhruba polovina. Tím pádem mívá stránka ve Wordu ve většině případů více než jednu normostranu.

— Mimochodem, v tuhle chvíli jsem už překročila stanovený počet znaků na normostranu a konče předchozím odstavcem má text přesně 2 034 znaků včetně mezer a nadpisu. —

Kolik slov má normostrana?

Běžně se u normostrany na počet slov nehraje. Ono vlastně ani nejde dobře určit přesný počet slov na normostranu, jelikož záleží na tom, jaký text zrovna píšete a jak dlouhá nebo krátká slova v něm používáte. Hrubým odhadem bychom ale mohli říct, že normostraně odpovídá asi 250–300 slov. Berte to ale spíš jen pro vlastní potřebu a jako přibližný odhad, kdy jste dosáhli stanoveného počtu znaků.

Tip!
Abyste ve Wordu nemuseli pokaždé pracně klikat a hledat počet znaků, můžete si nastavit písmo, například Arial, s velikostí 12 a dvojité řádkování. Není to samozřejmě úplně přesné, záleží také na počtu odstavců atd., ale pro hrubou představu vám to postačí.

Jak zjistíte počet normostran (znaků)?

Pokud píšete text ve Wordu, počet znaků zjistíte velmi jednoduše – stačí vlevo dole kliknout na „Počet slov“ a vyjedete vám okno, kde najdete počet znaků. U normostrany se vždy dívejte na počet znaků s mezerami. Maličko víc kliků uděláte, když okno s počtem znaků otevřete přes „Revize“ a následně „Počet slov“.

V Pages najdete počet znaků, když vlevo nahoře kliknete na „Zobrazení“ a vyberete možnost „Počet slov“.V dokumentu se vám pak dole uprostřed zobrazí pole s počtem slov, kde stačí vybrat „Počet znaků s mezerami“. Osobně považuju tohle řešení za elegantnější, protože máte čísla vždy na očích a nemusíte už nikam klikat. Ale my, co používáme Word, si to holt vyklikáme. 🙂

Není normostrana jako normostrana

Ne ve všech zemích má normostrana stejná pravidla jako u nás. Třeba v takovém Německu a Polsku je počet znaků u normostrany jen 1 500 včetně mezer. V USA se zase normostrana počítá jako 250 slov.

Nemůžete najít počet znaků nebo slov?

Některé textové editory a programy neobsahují počítadlo slov a znaků nebo je tak skryté, že se k němu neumíte dostat. V takových případech využijte online počítadlo normostran, řekne vám počet znaků a rovnou je přepočítá i na počet normostran, takže tu kalkulačku, co jste právě vytáhli, klidně zase schovejte.

Cena práce copíka: Je lepší hodinovka, nebo normostrana?

Cena práce copywritera je dnes stále ještě velmi diskutované téma. Kolik si máte říct? Jak stanovit cenu? Je lepší použít normostranu, nebo hodinovou sazbu? Spousta copíků tyhle otázky řeší, zejména pak ti začínající. Jaké jsou vaše možnosti nacenění práce?

  • Využít normostranu.
  • Používat hodinou sazbu za odvedenou práci.
  • Stanovit cenu podle konkrétního projektu.

V praxi se ale nejčastěji využívají buď normostrana, nebo hodinovka. Pro normostranu je plusem, že se snadno počítá a je jednoduché ověřit, jestli cena odpovídá počtu normostran. Navíc tak rovnou stanovíte i délku textu. Ovšem v tomto případě pak už cena nepočítá s dalšími úpravami a zapracováním připomínek. Naproti tomu je hodinovka, která bere v úvahu i celý proces před samotným psaním, jako je seznámení se s klientem, cílovkou, tone of voice a rešerše, ale i zpětná vazba a úpravy. Na druhou stranu se ověřuje hůř než normostrana. Jednoduše řečeno, vše má své pro a proti.

Mnoho freelancerů se staví spíše na stranu hodinové sazby právě z výše zmíněných důvodů. Navíc ne vždy strávíte na jedné normostraně stejný počet hodin a i krátký text vám může zabrat třeba 4 hodiny. Svou roli pak hrají krátké popisky nebo claimy, které se jednoduše přes normostranu naceňují velmi špatně, resp. to snad ani nejde. Jestli se rozhodnete svou práci nacenit podle odpracovaných hodin, určitě si pohlídejte čas strávený na projektu, textu, článku, čemkoliv. S tím vám pomůžou různé trackovací appky, jako je Toggle, Tick, Cost Locker a další, z kterých můžete vytáhnout i přehledný report.

O jakou částku si nakonec říct je na vás, svou roli budou hrát i vaše zkušenosti a dovednosti. Nezapomínejte ale, že s normostranou se setkáte tak či tak, proto je nutné ji také správně nastavit s ohledem na velikost písma, okrajů a řádkování.

— Jen pro zajímavost, tento text má celkově 6 092 znaků, 1 015 slov a 3,5 normostran. —

27.05.2020

Komentáře