Menu

Co jsme si odnesli z nejnabušenějšího školení na téma „Meta reklamy“?

Autor Anna Frintová Anna Frintová

Protože v eVisions klademe důraz na vzdělávání, nenechali jsme si ujít nejnabušenější školení Meta reklamy od českého facebookového guru Honzy Bartoše. Honza s Tomášem připravili praktické školení podávané jejich typicky svérázným způsobem a výsledkem bylo jediné. Všem zúčastněným za celých 8 hodin neutekla pozornost ani na okamžik. A co jsme si ze školení odnesli my?

Informace, které o nás Facebook má, mu sdělujeme sami

Školení bylo koncipováno nejen pro zkušené specialisty, kteří na reklamy klikají už nějaký ten čas, ale také pro majitele firem, kteří se snaží do tajů reklamy teprve proniknout, aby jim nikdo nevěšel bulíky na nos. Právě proto nás v úvodu čekalo nejprve krátké shrnutí základních pojmů. Honza s Tomášem vysvětlili, jak funguje algoritmus Facebooku, a zbořili mýtus, že „Facebook nás určitě poslouchá“. Většinu informací, které o nás Facebook má, mu totiž ochotně sdělujeme sami tím, na co reagujeme, co o sobě vyplníme na profilu nebo kolik času trávíme sledováním příspěvků.

Úspěšnost reklamy

Sledujte, jestli reklama plní cíl

Celým školením se prolínala mantra „Když to funguje, tak na to nesahej!“. Což platí i při diagnostice relevantnosti. Pokud vám reklama funguje, plní cíle, ale Facebook vyhodnotil, že má nízkou relevantnost, určitě ji neměňte. V případě, že reklama cíle neplní, nastává ten pravý čas reklamu vylepšit. Co Honza doporučuje sledovat za metriky? Míru prokliku (CTR), cenu za proklik (CPC) a konverze. Úspěšnost reklamy je to, co vás zajímá. 

Jen na Facebook se nespoléhejte. Data berte i jinde

Facebook si často a rád bere zásluhy za něco, co není tak úplně jeho práce. Honza s Tomem proto radí, abyste se nespoléhali jen na data z Facebooku. Přiberte si k tomu i další nástroje. Ideálně data z Business Manageru, Google Analytics a Looker Studia, do kterého si můžete pomocí Google Sheets dodat i vlastní custom metriky a data. 

Je váš web skutečně připraven na spuštění reklam?

Častou a většinou mylnou domněnkou majitelů firem je, že spustí reklamu a ihned dojde k navýšení poptávek nebo objednávek. Ano, může to tak být, a pokud je, máte štěstí. Nicméně faktem zůstává, že hodně e-shopů nebo webů není na návštěvnost z reklam připraveno. Jak je to možné? Nezapomínejte ještě před začátkem spuštění reklam provést vstupní analýzu webu a analýzu UX. Právě ta totiž odhalí, jestli je váš web připraven na to, aby návštěvnost z reklam přetavil v zákazníka. V případě, že tyto analýzy odhalí základní problémy webu (jako např. jeho rychlost), pak riskujete, že  pokud spustíte reklamy, lidi na váš web sice přijdou, ale buď zase rychle odejdou, nebo jednoduše nenakoupí. Základní technické problémy webu zjistíte např. pomocí nástroje PageSpeed Insights

Praktické tipy ze školení na závěr

Jak už název školení napovídá, bylo tak nabušené, že by nám materiál vystačil na pěkných pár článků. Proto vám na závěr nasdílíme ty nejzajímavější tipy z praxe a zbytek vám Honza s Tomem prozradí na svém školení.

Sledujte, jestli konkurence nespustila velké slevy

V rámci reklamy se vyplatí sledovat, jestli konkurence nechystá radikální slevy. Facebook často funguje jako zápalka – ukáže uživatelům produkt, zaujme je a zahájí nákupní proces. Uživatelé pak jdou např. na Google nebo nějaký zbožový srovnávač a začnou daný produkt hledat. Pokud má konkurence výrazné slevy a atraktivnější cenu než vy, je pravděpodobné, že uživatel nakoupí u ní. 

Co dělat, když reklama nefunguje?

Nefunguje reklama tak, jak má? Příčin může být hodně. Tady je pár tipů, jak postupovat. 

  1. Začněte od technických věcí. Pokuste se udělat změny na webu. Problémem může být výpadek produktů nebo příliš vysoká cena. 
  2. Přejděte do Business Manageru a zkontrolujte základní metriky, jako je CTR, CPC, CPM nebo počet konverzí.
  3. Pokud je zde alert v podobě navýšení CPC nebo poklesu počtu konverzí, je něco špatně. Zkontrolujte Google Analytics. Zaměřte se na počet konverzí z jednotlivých kanálů, konverzní poměr i míru opuštění. Je pokles objednávek u všech kanálů? Pak to nebude problém ve facebookových kampaních. Optimalizace kampaní na Facebooku vám tedy nepomůže.
  4. Porovnejte ceny produktů s konkurencí. Nezdražili jste nebo nezlevnila vaše konkurence?
  5. Testujte. Nikdy nezjistíte, co na vaše zákazníky funguje, pokud nebudete testovat. Při testování kreativy vždy měňte pouze jeden prvek (např. popis nebo obrázek). Jedině tak budete schopni vyhodnotit, jaká úprava změnu ve výkonu způsobila.

Na školení určitě vyrazte, odnesete si spoustu tipů

Má smysl vyrazit na školení? Za nás rozhodně ano. Do školení specialistů v eVisions opravdu investujeme, takže máme porovnání s různými školeními podobného ražení. A tohle předčilo naše očekávání. Honza s Tomášem jsou opravdoví profíci. Během pauz účastníkům ochotně poradili s jejich konkrétními problémy s facebookovou reklamou a všechno podali lidsky, srozumitelně a zábavnou formou. Pokud budete mít možnost, určitě na školení vyrazte. Za ta kvanta know-how, co si odnesete, to opravdu stojí. 

10.11.2023

Komentáře