Menu

Cloaking

Cloaking se řadí mezi techniky tzv. black hat SEO, která je charakteristická podsouváním vyhledávacím robotům odlišného obsahu, než který ve skutečnosti vidí uživatel stránky, který ji navštíví. V praxi to znamená, že vyhledávací robot ve skutečnosti indexuje jinou stránku, než je oficiálně prezentována návštěvníkům. Po odhalení může dojít k deindexaci stránky či plošné penalizaci webu.

Cloaking je založen na rozpoznávání běžného (lidského) uživatele a robota (vyhledávací stroj). Po zaslání požadavku na stránku dochází k porovnávání IP adres uživatele s databází adres vyhledávačů a robotů. Následně jsou zkoumány další signály identifikaci skutečného uživatele nebo vyhledávacího stroje.

Při cloakingu pošle skript vyhledávači jinou verzi stránky, která je upravana tak, aby měla co nejlepší ranking (pozice ve výsledcích vyhledávání). Tato verze stránek není obvykle  pro běžného návštěvníka přívětivá, přehledná či snadno čitelná. Je určena čistě pro vyhledavače. Běžným (živým) návštěvníkům webu se zobrazuje verze, která je uživatelsky přátelská, ale měla by nízký ranking.