eVisions.cz

Otestujte kolegy: Teambuildingové hry do kanceláře

V čem spočívá přidaná hodnota teambuildingu a o čem to celé je?

Lidé tvoří firmu. Bez nich to zkrátka nešlape. Je proto velmi důležité, aby byli co nejsehranější a navzájem se dokázali podržet. Jak tedy hraní her pomůže k lepšímu fungování firmy?

Teambuilding venku, nebo v kanceláři?

Teambuildingová setkání mají samozřejmě mnoho podob. Můžete vyjet do přírody, kde si zahrajete sportovní hry, opečete si nějakou tu flákotu masa a domů odjedete s kocovinou. Někdy není na škodu, když zavítáte na motokáry, laser game, escape room, bowling, paintball, dáte si večer videoher, podíváte se na film, vyrazíte na hory nebo do hospody. Anebo můžete jedno odpoledne zůstat v kanceláři a vsadit na hraní her. Jak si psychologické hry v kanceláři rozdělit?

Zlatá pravidla, jak vést teambuildingovou hru

U každé hry je potřeba osoba moderátora, tedy toho, kdo hry vybere, připraví, seznámí s průběhem kolegy a dohlíží na ně. Není to úplně jednoduchá role. Moderátor musí vycítit, jestli účastníky hra stále ještě baví, nebo je čas se posunout. Pokud mu skupina začne usínat, musí vědět, jak ji rychle probudit. Především ale musí ctít základní pravidla.

3 vyzkoušené hry do kanceláře pro inspiraci

 

1. Manévry

Tuto hru je dobré zařadit na začátek teambuildingových her. Probere všechny účastníky, kteří se během ní uvolní a zasmějí. Rozestavte v kanceláři židle do kruhu a nechte účastníky, aby se posadili. Připravte si seznam uzavřených otázek, na které se dá odpovědět ano nebo ne. Otázky se mohou týkat čistě práce nebo prozradit něco o soukromí. Např. Kdo má doma psa? Kdo pracoval s programem XY? Jakmile vyslovíte otázku, musí účastníci s kladnou odpovědí splnit nějaký povel. Např. kdo má doma psa, posune se o jedno místo doprava. Kolegové se během chvilky dostanou do svízelné situace, kdy se začnou štosovat jeden na druhého, zvedat při tom jednu ruku nebo nohu.

Cíl: U téhle hry nikdo nezůstane s kamennou tváří. Prolomí se ledy, všichni se zasmějete a něco se o sobě dozvíte. Moderátor může hrát také.

 

2. Filmaři

Rozdělte kolegy do dvou skupin. Jedna skupina dostane za úkol si během krátké porady vymyslet filmovou scénu, kterou předvede druhé skupině. Scéna se odehraje beze slov a to následujícím způsobem. Nejprve přijde na scénu první herec, který krátce předvede svou roli a zkamení. Přichází druhý herec, odehraje svou roli a tak dále, dokud se všichni ve skupině neprostřídají a scéna nebude kompletní. Druhá skupina potom hádá, o co se jedná. Skupiny se potom prohodí.

Cíl: Kolegové si během domlouvání scény procvičí komunikaci. Jako moderátor můžete krásně rozpoznat, kdo přebírá dominantní roli a rozděluje úkoly ostatním. Během scénky si obě skupiny užijí legraci, úkol musí vyřešit společně, a ještě potrénují fantazii.

 

3. Hrozba temnoty

Kolegové utvoří dvojice. Jedna z dvojic půjde za dveře a zbytek týmu zatím vytvoří v kanceláři překážkovou dráhu. Můžete použít cokoliv, co se nachází v kanceláři. Postavte do cesty židle, stůl, tašky, natáhněte provázek. Zavolejte jednoho člověka z dvojice „průvodce“, který si překážkovou dráhu v krátkosti prohlédne. Druhý dostane přes oči šátek. Průvodce pak pouze slovně musí parťáka dostat co nejrychleji přes překážkovou dráhu až do cíle.

Cíl: U této hry se jede na čas. Kolegové budou soutěživí, každá dvojice se bude snažit vyhrát. Zároveň natrénujete komunikaci a posílíte důvěru. Průvodce musí dávat pozor, aby si parťák při cestě k cíli neublížil, ale zároveň hraje o čas. Až se všichni vystřídají, vyhlásíte vítěze a můžete pro nejlepší dvojici připravit odměnu.

 

TIP! Nakonec od nás dostanete tip na knihu, která by neměla chybět v žádné firmě. Beermann Susanne: Hry na semináře a workshopy – 124 kreativních her